Wycieczki

kolaż zdjęć uczniów na nartach

W dniach 9-13 grudnia 2024 r. klasy drugie miały przyjemność uczestniczyć w Białej Szkole w Zakopanem. To była mieszanka sportowych zmagań, integracji i nieoczekiwanych talentów narciarskich - no, może z wyjątkiem tych, którzy bardziej przypominali bałwanki niż profesjonalistów na stoku.

9 grudnia - poniedziałek Nasza przygoda rozpoczęła się bladym świtem, kiedy to o 6:30 wsiedliśmy do autokaru, jeszcze zaspani, ale pełni entuzjazmu. Po spokojnej podróży dotarliśmy do Zakopanego, gdzie czekał na nas hotel. Szybkie zakwaterowanie, obiad, który był tak smaczny, że kolejka po dokładki przypominała kolejki w sklepach przed świętami, i od razu zabraliśmy się za mierzenie sprzętu narciarskiego. Wieczorem odwiedził nas ratownik TOPR, który opowiedział o swojej pracy i zasadach bezpieczeństwa. Było ciekawie, choć niektórzy zaczęli podejrzewać, że wywrotka na stoku to może jednak nie taki dobry plan. Dzień zakończyliśmy w świetlicy, gdzie ping-pong stał się sportem niemal tak emocjonującym jak narty.

Wycieczki

Klasa 4a w Lublinie

W dniu 15 października pojechaliśmy do Lublina. Nie była to łatwa wycieczka. Byliśmy na Majdanku. Pani przewodnik przeprowadziła nas przez obóz, opowiadając o tragediach ludzi, którzy tam trafili. Widok baraków, łaźni, krematorium był zatrważający. Nie da się w pełni zrozumieć okrucieństwa, które było codziennością jeńców. Była to lekcja trudna, ale potrzebna. O tych wydarzeniach nie można zapomnieć.

Wycieczki

kolaż zdjęć kasy 2e podczas wyjazdu

24 września klasa 2E wyjechała do Poniku (Jura Krakowsko-Częstochowska), by wziąć udział w czterodniowych warsztatach prowadzonych przez instruktorów z Centrum Przygody.

W swoim folderze napisali oni: „Filozofia i misja Centrum Przygody polega na jak największym angażowaniu i jak największej aktywizacji dzieci i młodzieży, dlatego kładziemy nacisk na wspólne działania, nie serwujemy natomiast «gotowych atrakcji na zasadzie szwedzkiego stołu». Młodzież nie tyle uczestniczy w przygodzie, co ją tworzy, sporo się przy tym ucząc. Wszystkie zajęcia oparte są na pedagogice przeżyć, której hasłem przewodnim jest «nauka przez doświadczenie». Jej nieodzownym elementem jest «transfer», czyli forma przeniesienia doświadczeń pochodzących z przygód na bardziej przyziemne sfery życia (np. jeśli dałem radę wspiąć się na skałę pomimo strachu, to z czym sobie jeszcze poradzę?). Dzięki temu młodzież uczy się siebie, a nie jest o sobie nauczana!”.

Sprawdziliśmy!!! Wszystko się zgadza! Tak właśnie było. Budowaliśmy most linowy, wspinaliśmy się na skalne ściany, pływaliśmy pontonami po zalewie, zbieraliśmy drewno i rozpalaliśmy ognisko (bez użycia zapałek czy zapalniczek!). A ponadto: bawiliśmy się w Archery Tag, laserowe nerfy, grę survivalową „Las”, wieczorne gry terenowe itp.

Zakwaterowani byliśmy w „domkach z dykty”, jedliśmy niespecjalnie wyszukane jedzenie, marzliśmy w nocy…, ale wróciliśmy do Warszawy bogatsi o nowe doświadczenia, z pełniejszą wiedzą o sobie samych, bardziej zintegrowani, naładowani pozytywną energią, pogodniejsi i szczęśliwsi! 

I jeszcze na koniec wielkie podziękowania dla naszych opiekunów: p. Jacka Chmielewskiego i p. Pawła Zielińskiego (to naprawdę cud, że „chciało im się chcieć”!).

                                                                                                                          Klasa 2E        

Wycieczki

blansdfsdf

11 grudnia 2023 roku klasy 2b, 2c, 2d, 2e i 3e wyjechały na Zimową szkołę do Zakopanego. Towarzyszyli im nauczyciele (w tym zdecydowana większość wychowawców). Cel był jeden: jeździć na nartach (większość) i desce (np. pan profesor Marek Zaczek et consortes). Jednak w przerwach między kolejnymi porcjami szusowania nie zabrakło także innych atrakcji (góralski kulig z ogniskiem, termy zakopiańskie, spacer Doliną Kościeliską).

Jak szusowaliśmy, można obejrzeć na filmach i fotografiach na szkolnym fanpage'u!

Jak było? Jeden z uczniów (notorycznych malkontentów) podsumował wyjazd słowami: „bywało gorzej”, wydaje się jednak, że o wiele trafniejsze byłoby powiedzenie: „rzadko bywało lepiej!”.

To był wspaniały wyjazd, to były niezapomniane chwile!

Pozostaną z nami na długo.

Już nie możemy się doczekać przyszłorocznej zimy!

                                                                                                        Uczestnicy

Wycieczki

b1f

Na początku było zwiedzanie gotyckiego  zamku krzyżackiego w Nidzicy i podziwianie mazurskiej przyrody w Leśnym Arboretum w Kudypach. A potem każdy dzień okazał się pełen wrażeń, turystycznych i edukacyjnych atrakcji w Olsztynie: niebo w Planetarium, ciekawostki astronomiczne w Obserwatorium, gra miejska po Starówce, spotkanie z historią i geniuszem Mikołaja Kopernika w Zamku Kapituły Warmińskiej oraz z cywilizacyjnymi wynalazkami w Muzeum Nowoczesności.

Wiele czasu spędziliśmy na świeżym powietrzu na zajęciach i zabawach integracyjnych nad jeziorem w pobliżu goszczącego nas hotelu Minor, na ognisku z pieczeniem kiełbasek i na niezapomnianym spływie kajakowym po uroczej Łynie.

Pokoje hotelowe, kręgielnia, siłownia, basen tętniły życiem – integracja w grupach klasowych i międzyklasowych przebiegała gwarnie i radośnie.

W drodze powrotnej do Warszawy zatrzymaliśmy się w barokowej Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce, aby wysłuchać koncertu na sławnych organach, a w Wilczym Szańcu w Gierłoży zadumaliśmy się nad historią ludzkości i naturą człowieka.

Do domów wróciliśmy bardzo zadowoleni, choć nieco zmęczeni i oszołomieni mnóstwem wrażeń. Mamy co wspominać. Niech żałują ci, co nie pojechali…

Wycieczki

Kolaż zdjęć uczniów podczas wizyty w Senacie RP

6 marca mieliśmy zaszczyt spotkać się z panem Markiem Borowskim, Senatorem RP z warszawskiej Pragi. Z ogromną przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie do zwiedzenia budynku Senatu, po którym oprowadzała nas pani przewodniczka. Usłyszeliśmy wiele informacji na temat roli senatu w polskim systemie prawnym. Następnie udaliśmy się do jednej z sal przeznaczonych do prac komisji senackich, aby spotkać się Panem Senatorem. Musimy dodać, że cały czas towarzyszyła nam  i opiekowała się nami pani  Marzena Pleskot- Protasowicka,  dyrektor Biura Senatorskiego Marka Borowskiego, dzięki której to spotkanie doszło do skutku.

  Bez wątpliwości była to świetna lekcja wiedzy o społeczeństwie i powtórka z historii, szczególnie na temat okoliczności transformacji 1989 roku, obrad Okrągłego Stołu, historii Izby Wyższej w III RP czy kolejnych prezydentów Polski. Mieliśmy również niepowtarzalną okazję zapytać Pana Senatora o interesujące nas zagadnienia. Dowiedzieliśmy się między innymi, że pan Marek Borowski kolekcjonuje korkociągi, a także - że jest miłośnikiem twórczości Stanisława Lema :) Mamy nadzieję, że to nieostatnie spotkanie. Bardzo dziękujemy i liczymy na kolejną wizytę Pana Senatora w naszym liceum!

Wycieczki

331438239 2062250993980582 2179327004439849712 n

Klasa 2C uczestniczyła w warsztatach dotyczących mechanizmów propagandy oraz poznawała kulturę żydowską w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wycieczki

315198034 147436301378205 8026334579676549287 n

M .Kmiecińska, L. Gosk, 3b:
pobudka o 5.00, wyjazd 6.24, kierunek Gdańsk.
Program:
Europejskie Centrum Solidarności - 2 warsztaty.
Muzeum II Wojny Światowej - lekcja muzealna.
Obiad. Jarmark świąteczny 😀
Muzeum Narodowe.
Dworzec. Warszawa 22.57
Wycieczki

majdanek22

3 listopada. Majdanek. 79. rocznica akcji ”Erntefest” . Znicze, kwiaty, kamienie pamięci.

Lekcja historii. Pytania i bark odpowiedzi. Zdziwienie, niedowierzanie. Może… , gdyby…, ale…

Nic. Pustka.

Uczniowie naszego liceum (4a i 4d) wzięli udział w rocznicowej uroczystości. Ewa Motoszko, Weronika Wójcik, Sami Bouzidi i Jan Zdunek odczytali fragmenty wspomnień więźniów obozu z tamtego dnia. Mieli okazję podzielić się swoimi refleksjami z słuchaczami Radia Lublin.

Film z uczczenia rocznicy