Wycieczki

kolaż zdjęć kasy 2e podczas wyjazdu

24 września klasa 2E wyjechała do Poniku (Jura Krakowsko-Częstochowska), by wziąć udział w czterodniowych warsztatach prowadzonych przez instruktorów z Centrum Przygody.

W swoim folderze napisali oni: „Filozofia i misja Centrum Przygody polega na jak największym angażowaniu i jak największej aktywizacji dzieci i młodzieży, dlatego kładziemy nacisk na wspólne działania, nie serwujemy natomiast «gotowych atrakcji na zasadzie szwedzkiego stołu». Młodzież nie tyle uczestniczy w przygodzie, co ją tworzy, sporo się przy tym ucząc. Wszystkie zajęcia oparte są na pedagogice przeżyć, której hasłem przewodnim jest «nauka przez doświadczenie». Jej nieodzownym elementem jest «transfer», czyli forma przeniesienia doświadczeń pochodzących z przygód na bardziej przyziemne sfery życia (np. jeśli dałem radę wspiąć się na skałę pomimo strachu, to z czym sobie jeszcze poradzę?). Dzięki temu młodzież uczy się siebie, a nie jest o sobie nauczana!”.

Sprawdziliśmy!!! Wszystko się zgadza! Tak właśnie było. Budowaliśmy most linowy, wspinaliśmy się na skalne ściany, pływaliśmy pontonami po zalewie, zbieraliśmy drewno i rozpalaliśmy ognisko (bez użycia zapałek czy zapalniczek!). A ponadto: bawiliśmy się w Archery Tag, laserowe nerfy, grę survivalową „Las”, wieczorne gry terenowe itp.

Zakwaterowani byliśmy w „domkach z dykty”, jedliśmy niespecjalnie wyszukane jedzenie, marzliśmy w nocy…, ale wróciliśmy do Warszawy bogatsi o nowe doświadczenia, z pełniejszą wiedzą o sobie samych, bardziej zintegrowani, naładowani pozytywną energią, pogodniejsi i szczęśliwsi! 

I jeszcze na koniec wielkie podziękowania dla naszych opiekunów: p. Jacka Chmielewskiego i p. Pawła Zielińskiego (to naprawdę cud, że „chciało im się chcieć”!).

                                                                                                                          Klasa 2E        

Wycieczki

blansdfsdf

11 grudnia 2023 roku klasy 2b, 2c, 2d, 2e i 3e wyjechały na Zimową szkołę do Zakopanego. Towarzyszyli im nauczyciele (w tym zdecydowana większość wychowawców). Cel był jeden: jeździć na nartach (większość) i desce (np. pan profesor Marek Zaczek et consortes). Jednak w przerwach między kolejnymi porcjami szusowania nie zabrakło także innych atrakcji (góralski kulig z ogniskiem, termy zakopiańskie, spacer Doliną Kościeliską).

Jak szusowaliśmy, można obejrzeć na filmach i fotografiach na szkolnym fanpage'u!

Jak było? Jeden z uczniów (notorycznych malkontentów) podsumował wyjazd słowami: „bywało gorzej”, wydaje się jednak, że o wiele trafniejsze byłoby powiedzenie: „rzadko bywało lepiej!”.

To był wspaniały wyjazd, to były niezapomniane chwile!

Pozostaną z nami na długo.

Już nie możemy się doczekać przyszłorocznej zimy!

                                                                                                        Uczestnicy

Wycieczki

b1f

Na początku było zwiedzanie gotyckiego  zamku krzyżackiego w Nidzicy i podziwianie mazurskiej przyrody w Leśnym Arboretum w Kudypach. A potem każdy dzień okazał się pełen wrażeń, turystycznych i edukacyjnych atrakcji w Olsztynie: niebo w Planetarium, ciekawostki astronomiczne w Obserwatorium, gra miejska po Starówce, spotkanie z historią i geniuszem Mikołaja Kopernika w Zamku Kapituły Warmińskiej oraz z cywilizacyjnymi wynalazkami w Muzeum Nowoczesności.

Wiele czasu spędziliśmy na świeżym powietrzu na zajęciach i zabawach integracyjnych nad jeziorem w pobliżu goszczącego nas hotelu Minor, na ognisku z pieczeniem kiełbasek i na niezapomnianym spływie kajakowym po uroczej Łynie.

Pokoje hotelowe, kręgielnia, siłownia, basen tętniły życiem – integracja w grupach klasowych i międzyklasowych przebiegała gwarnie i radośnie.

W drodze powrotnej do Warszawy zatrzymaliśmy się w barokowej Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce, aby wysłuchać koncertu na sławnych organach, a w Wilczym Szańcu w Gierłoży zadumaliśmy się nad historią ludzkości i naturą człowieka.

Do domów wróciliśmy bardzo zadowoleni, choć nieco zmęczeni i oszołomieni mnóstwem wrażeń. Mamy co wspominać. Niech żałują ci, co nie pojechali…

Wycieczki

Kolaż zdjęć uczniów podczas wizyty w Senacie RP

6 marca mieliśmy zaszczyt spotkać się z panem Markiem Borowskim, Senatorem RP z warszawskiej Pragi. Z ogromną przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie do zwiedzenia budynku Senatu, po którym oprowadzała nas pani przewodniczka. Usłyszeliśmy wiele informacji na temat roli senatu w polskim systemie prawnym. Następnie udaliśmy się do jednej z sal przeznaczonych do prac komisji senackich, aby spotkać się Panem Senatorem. Musimy dodać, że cały czas towarzyszyła nam  i opiekowała się nami pani  Marzena Pleskot- Protasowicka,  dyrektor Biura Senatorskiego Marka Borowskiego, dzięki której to spotkanie doszło do skutku.

  Bez wątpliwości była to świetna lekcja wiedzy o społeczeństwie i powtórka z historii, szczególnie na temat okoliczności transformacji 1989 roku, obrad Okrągłego Stołu, historii Izby Wyższej w III RP czy kolejnych prezydentów Polski. Mieliśmy również niepowtarzalną okazję zapytać Pana Senatora o interesujące nas zagadnienia. Dowiedzieliśmy się między innymi, że pan Marek Borowski kolekcjonuje korkociągi, a także - że jest miłośnikiem twórczości Stanisława Lema :) Mamy nadzieję, że to nieostatnie spotkanie. Bardzo dziękujemy i liczymy na kolejną wizytę Pana Senatora w naszym liceum!

Wycieczki

331438239 2062250993980582 2179327004439849712 n

Klasa 2C uczestniczyła w warsztatach dotyczących mechanizmów propagandy oraz poznawała kulturę żydowską w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wycieczki

315198034 147436301378205 8026334579676549287 n

M .Kmiecińska, L. Gosk, 3b:
pobudka o 5.00, wyjazd 6.24, kierunek Gdańsk.
Program:
Europejskie Centrum Solidarności - 2 warsztaty.
Muzeum II Wojny Światowej - lekcja muzealna.
Obiad. Jarmark świąteczny 😀
Muzeum Narodowe.
Dworzec. Warszawa 22.57
Wycieczki

majdanek22

3 listopada. Majdanek. 79. rocznica akcji ”Erntefest” . Znicze, kwiaty, kamienie pamięci.

Lekcja historii. Pytania i bark odpowiedzi. Zdziwienie, niedowierzanie. Może… , gdyby…, ale…

Nic. Pustka.

Uczniowie naszego liceum (4a i 4d) wzięli udział w rocznicowej uroczystości. Ewa Motoszko, Weronika Wójcik, Sami Bouzidi i Jan Zdunek odczytali fragmenty wspomnień więźniów obozu z tamtego dnia. Mieli okazję podzielić się swoimi refleksjami z słuchaczami Radia Lublin.

Film z uczczenia rocznicy

Wycieczki

312981929 138320088956493 3836566826871976644 n

312150720 138319838956518 6855061933541088957 n

Klasa 2b wybrała się dziś do Łodzi Fabrycznej, gdzie zwiedziła Księży Młyn, Piotrkowską, Manufakturę, Pasaż Róży oraz Aleję gwiazd.

Wycieczki

3cbydgoszcz

W dniach 20-22 października klasa 3c pojechała na wycieczkę do Bydgoszczy i Torunia. Uczniowie wraz z opiekunami - wychowawcą p. Jamiołkowskim oraz p. Rejmerem - mieli okazję zwiedzić te miasta na różne sposoby.
Oprócz tradycyjnego zwiedzania muzeów, wzięli udział w Bydgoskim Festiwalu Operowym w Operze Nova w Bydgoszczy, oglądając uwspółcześnioną wersję opery Don Carlo. Wcześniej mieli zrobić relację fotograficzną z Wyspy Młyńskiej położonej w centrum miasta.
W piątek wybrali się do Torunia, a w zwiedzaniu pomogli im mieszkańcy, z którymi uczniowie mieli porozmawiać i dowiedzieć się jak wygląda miasto z ich perspektywy.
Każdy oprócz tradycyjnych pamiątek przywiózł własnoręcznie wykonane mydło oraz pierniki wykonane podczas warsztatów.