Debaty oksfordzkie

tdh

W dniu 20 kwietnia 2024r. w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbył się Turniej Debat Historycznych. Nasza reprezentacja w składzie:

  • Antonina Kulesza
  • Dawid Jankowski
  • Kacper Jankowski
  • Maciej Michalski

zajęła drugie miejsce, ustępując jedynie w finale drużynie z LO w Koninie.

Ponadto tytuł najlepszego mówcy turnieju zdobył Dawid Jankowski!

Serdecznie gratulujemy!!!

Debaty oksfordzkie

ptd

W dniu 18 kwietnia odbyła się runda finałowa IV Praskiego Turnieju Debat organizowanych w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych. W finale nad tezą "Powstanie Warszawskie w lewobrzeżnej części miasta powinno zostać zakończone równocześnie z zaprzestaniem walki w prawobrzeżnej części Warszawy" pochyliły się drużyny VIII LO im. Władysława IV i XIX LO im. Powstańców Warszawy. Po zaciekłej debacie sędziowie zadecydowali przyznać zwycięstwo w turnieju drużynie XIX LO. Tym samym rozpoczęliśmy obchody 80-lecia istnienia Szkoły. 

Debaty oksfordzkie

Uczniowie i sędziowie podczas debaty oksfordzkiej

W dniu dzisiejszym odbyła się runda eliminacyjna Praskiego Turnieju Debat. W pierwszej debacie uczniowie VIII LO im. Władysława IV oraz XIX LO im. Powstańców Warszawy mierzyli się z tezą "Kara więzienia powinna być stosowana tylko wobec osób, które stanowią bezpośrednie i ciągłe zagrożenie dla społeczeństwa". Wygrała drużyna VIII LO, która w debacie była stroną propozycji. Druga debata rozegrała się między drużynami XLVII LO im. Wyspiańskiego oraz XIX LO im. Powstańców Warszawy. Teza w brzmieniu "Zachodnie państwa demokratyczne nie powinny aktywnie dążyć do zmiany ustroju innych państw na demokratyczny." spowodowała, że po wyrównanej debacie wygrała drużyna XIX LO będąca stroną opozycji. 

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom, sędziom reprezentujących Fundację Nowy Głos, a także opiekunom drużyn i wszystkim, którzy gościli na naszych debatach. Runda finałowa odbędzie się 18 kwietnia i już teraz serdecznie na nią zapraszamy!

Debaty oksfordzkie

debaty

W dniu 30.11. 2023 r.  nasza szkolna reprezentacja w składzie: Anna Rębacz, Bartłomiej Orczyk, Filip Oleksiak, Mateusz Pietrzyk, Maciej Zeman (klasa 3B) wzięła udział w cyklicznej, międzyszkolnej debacie na temat Powstania Warszawskiego zorganizowanej przez XLIII LO im. Kazimierza Wielkiego. Po fazie zasadniczej, w której zespoły debatowały każdy z każdym, padł remis. Ostateczną decyzję o zwycięstwie gospodarzy podjął gość honorowy, gen. Stanisław Koziej. Ex aequo II miejsce przypadło XIX LO im. Powstańców Warszawy oraz L LO im. Ruy Barbosy.  Gratulujemy wysokiego poziomu merytorycznego oraz bardzo zaangażowanych i emocjonujących dyskusji! 

Debaty oksfordzkie

liga23

Za nami 9 debat I i II etapu. Serdecznie gratuluję wszystkim drużynom, które wzięły udział wtegorocznej edycji, zdobyły nowe umiejętności, przełamały obawy przed wystąpieniami
publicznymi, nauczyły się mówić krótko i na temat oraz (mam nadzieję) przeżyły miłą przygodę. Do półfinałów awansowały reprezentacje klas: 2a (z przyjaciółmi), 2b, 3d i 4d.
Debaty półfinałowe odbędą się 29 marca (środa):
2a/2b - Wzrost popularności niezawodowych polityków przynosi więcej szkody niż pożytku
(Infoslajd: W tej debacie przez niezawodowych polityków rozumiemy osoby, które wchodzą do polityki nie posiadając szczególnych kompetencji czy doświadczenia w jej zakresie - np. Donald Trump, Paweł Kukiz, Szymon Hołownia, Wołodymyr Zełeński);
3d/4b - Bezpieczeństwo jest ważniejsze od wolności.
Zwycięzcy debat zmierzą się w finale, który zostanie rozegrany w kwietniu (z udziałem publiczności!)

Debaty oksfordzkie

od lewej: Adrianna Stępień, Jadwiga Waszak i Weronika Hupert

Niezmiernie miło nam poinformować, że drużyna w składzie: Adrianna Stępień (IIIB), Jadwiga Waszak (IIIB) i Weronika Hupert (IIIBg) awansowała do półfinału ogólnopolskiego turnieju debatanckiego "Sztuka debaty. Debaty o sztuce" organizowanego przez Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Fundację Polska Debatuje. Serdecznie gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za kolejne debaty!

Debaty oksfordzkie

uczniowie podczas warsztatów w muzeum narodowym

23 maja uczestniczyliśmy w ostatnich warsztatach w ramach projektu "Sztuka debaty. Debaty o sztuce" organizowanym przez Muzeum Narodowe w Warszawie i Fundację Polska Debatuje. 4 czerwca startujemy w ćwierćfinale!

Debaty oksfordzkie

zdjęcie przedstawia debatantów wraz z opiekunem

21 kwietnia odbyła się runda finałowa II Praskiego Turnieju Debat Oksfordzkich organizowanego przez XIX LO im. Powstańców Warszawy w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych. Patronem turnieju była Młodzieżowa Rada Dzielnicy Praga - Południe m.st. Warszawy. Po zaciekłych debatach półfinałowych w debacie decydującej o zwycięstwie w turnieju spotkały się obie drużyny XIX LO. Wygrała drużyna w składzie: Jadwiga Waszak, Marta Łuczak, Marta Witkowska, Weronika Hupert, Zuzanna Kochańska i Wojciech Kotow. Drugie miejsce zajęła drużyna Adrianny Stępień, Celiny Glińskiej, Anny Rębacz, Martyny Sirockiej i Szymona Zakrzewskiego. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja IV LO im. Adama Mickiewicza.