Varsavianistyczna szkoła

muzeumpragi19

16 października 2019 roku klasa 1b (podobnie, jak i klasy 2b i 2c) wraz z Panią Profesor Magdaleną Ciechomską udała się na lekcję muzealną do Muzeum Warszawskiej Pragi znajdującego się przy ulicy Targowej 50/52. Lekcję zaczęliśmy od poznania historii dzielnicy i zobaczenia, jak wyglądała ona w XVIII wieku dzięki makiecie umieszczonej w pierwszej ze zwiedzanych sal. Potem poznaliśmy Pragę pod względem wielokulturowości oraz zobaczyliśmy przedmioty codziennego użytku wykorzystywane przez dawnych mieszkańców np. w PRL-u (choćby syfon na gazowaną wodę:)). Podziwialiśmy też stare zdjęcia i obrazy, które pozwoliły nam zbliżyć się do wysłuchiwanych historii  w sali historii mówionej. Opowieści te były bardzo interesujące: od opowieści o sporcie po historię  fabryki "Wedla". Każdy znalazł tam coś dla siebie. Pod koniec zwiedzania mieliśmy możliwość posłuchać znanej wszystkim piosenki "Nie ma cwaniaka nad Warszawiaka" w kilku wersjach, co bardzo nam się spodobało. Dodatkową korzyścią było poznanie cech gwary warszawskiej, której elementy piosenka zawierała. Całą wycieczkę uznajemy za udaną i cieszymy się, że mieliśmy możliwość poznać bliżej piękną warszawską dzielnicę, jaką jest Praga.

M. Witkowska 1B

 

pamiecnapawiaku

16 września klasa III B z wychowawcą panią prof. Anną Wawrzyniak w ramach cyklu Spotkań z historią zwiedziła Muzeum Więzienia Pawiak. Na początku klasa słuchała opowieści pana Alojzego Maciaka, weterana drugiej wojny światowej oraz jedną z nielicznych osób, które przeżyły piekło obozu w Buchenwaldzie. Pan Maciak opowiedział bolesną historię swojego życia, opowieść o bezmyślnej nienawiści i szalonej, bezsensownej przemocy której padł ofiarą. Klasa podziękowała panu Maciakowi za jego szczerość i, wciąż mając w pamięci świadectwo weterana, zwiedziła samo muzeum Pawiaka. Obskurne, ciasne cele skrywały w sobie tragiczne historie setek ludzi niszczonych przez okrutną faszystowską okupację.  Choć upłynęły dziesiątki lat, świadomość o horrorze drugiej wojny światowej nie może umrzeć. To właśnie naszym obowiązkiem jest pamięć o ludziach którzy przeżyli i o tych którzy zginęli. Pawiak, choć zniszczony, na zawsze pozostanie mroczną pamiątką dla nas i dla innych.
Marcin Dacewicz kl. 3B

thumbnail 20190904 131509

4 września, wraz z Filipem Walickim, uczniem kl. 3b oraz z Szymonem Stępniem, absolwentem IV LO im. Adama Mickiewicza, mieliśmy zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w obchodach Dnia Weterana Wojny 1939 roku, które odbyły się w Urzędzie Dzielnicy Praga Północ. W ramach uroczystości uczciliśmy okrągłe rocznice kombatantów - rocznicę ślubu oraz urodziny niektórych z nich. Mieliśmy również okazję poznać p. Halinę Kondracką, która siedemdziesiąt pięć lat temu, jako studentka, miała wkład w tworzenie naszej szkoły. Spotkanie z ludźmi, którzy osiemdziesiąt lat temu nie wahali się poświęcić życia dla swoich ideałów jest zawsze niezwykłym przeżyciem, szczególnie dla nas, uczniów szkoły będącej żywym pomnikiem bohaterstwa i poświęcenia Powstańców. Atmosfera przyjaźni i braterstwa między weteranami oraz ich hart ducha jest dla nas przykładem, jak powinniśmy dobrze żyć i przyczyniać się do rozwoju naszej ojczyzny - w czasach, w których nikt nie wymaga już od nas ofiary życia.

 

praska gra miejska14 czerwca 2019 roku, w słoneczny i gorący piątek, zwyczajem lat ubiegłych uczniowie naszego liceum wraz z przyjaciółmi z innych szkół wzięli udział w grze terenowej "Miasto moje, a w nim...- czyli warszawska Praga dawniej i dziś". Kilkuosobowe grupy złożone z uczniów klas pierwszych uzbrojone w karty pracy, mapy i telefony komórkowe (aby móc robić zdjęcia) wyruszyły na trasę poczynając od budynku XIX LO, na siedzibie Muzeum Warszawskiej Pragi kończąc, aby zgłębiać tajemnice naszej dzielnicy. Zadanie polegało na dotarciu po drodze do trzech punktów kontrolnych: w Parku Skaryszewskim, na Saskiej Kępie oraz przy fabryce Wedla (gdzie czekali stęsknieni nauczyciele czuwający nad sprawną organizacją gry), odpowiedzi na pytania, rozwiązaniu dodatkowych zadań oraz nakręceniu krótkiego filmiku reklamowego. Rajd kończyło zwiedzanie wspomnianego Muzeum, gdzie należało oddać uzupełnione karty pracy.

Zwyciężyły uczennice klasy IB z grupy drugiej., uzyskując 108 punktów (na 114 możliwych do zdobycia). Nakręciły również najlepszy spot reklamujący słodycze Wedla. Miejsce drugie przypadło w udziale grupie trzeciej (z tej samej klasy), która zdobyła 106 punktów, a trzecią lokatę zajęła grupa szósta, tworzona przez uczennice klasy IC (103 punkty). Próg 100 punktów przekroczyły jeszcze dwie grupy: siódma - złożona z uczniów klasy IA (102 punkty) i pierwsza - to uczniowie klasy IC ( również 102 punkty). Najwyżej ocenione filmy reklamowe to kolejno spoty grup: drugiej, szóstej, czwartej (klasa IC) i trzeciej. 

Nagrody rozdano w dniu zakończenia roku szkolnego, a całe przedsięwzięcie było możliwe dzięki dofinansowaniu projektu w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych oraz pomocy i życzliwości Muzeum Warszawskiej Pragi.

Mamy nadzieję, że nasza gra miejska dostarcza nie tylko interdyscyplinarnej wiedzy, ale też wielu niezapomnianych wrażeń i sprzyja kształceniu umiejętności współpracy w grupie. Ufamy, iż na stałe już zagościła w kalendarzu wiosennych wydarzeń varsavianistycznych w XIX LO.

Organizatorki: Katarzyna Wolska, Izabela Michalak

wykladobrodnie

Dnia 17 kwietnia 2019 roku, w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st.
Warszawy przy ul. Św. Wincentego 85 o godzinie 17:00 odbył się wykład pt. „Grodzisko na
Bródnie”, który został poprowadzony przez archeologa, Radosława Potraca.
Wykład rozpoczął się od krótkiego nakreślenia pracy archeologa oraz od pokazania
podstawowego sprzętu wykopaliskowego. Następnie przedstawiono prezentację o grodzisku,
które znajdowało się na Bródnie w średniowieczu, w ok. IX wieku. Dowiedzieliśmy się w jaki
sposób żyli ludzie w tej osadzie, czym się żywili, jakie zwierzęta hodowali, w co się ubierali
oraz jak wyglądały ich chaty. Nie zabrakło także odkrytych na terenie grodziska pozostałości
po mieszkańcach, np. kawałków glinianych garnków. Na koniec przedstawiono nam zdjęcia
ukazujące odkrywanie, zabezpieczanie i rekonstruowanie grodziska na Bródnie w XX wieku.
Wykład był ciekawy, ponieważ usłyszałam informacje na temat dzielnicy, w której nie
mieszkam i rzadko bywam. Zawsze wspaniale jest odkrywać obce dla siebie miejsca przy
pomocy doświadczonych ludzi.
- Weronika Kilian IB

ciemnastronawarszawy

11 maja 2019 roku odbył się spacer po Starym Mieście w Warszawie pt. „Ciemne
sprawki Warszawy”, który był prowadzony przez Panią Kamilę Gelert. Wycieczka
rozpoczęła się o godzinie 11.00 spod Kolumny Zygmunta. Był to niecodzienny spacer,
ponieważ zamiast zwykłej, podręcznikowej historii Warszawy usłyszeliśmy mrożące krew w
żyłach opowieści o niezwykłych występkach, przestępstwach i zabójstwach w stolicy.
Pierwszym przystankiem był Zamek Królewski, w którym w XVI wieku żyła królowa
Bona tzw. „trucicielka”. Według podań, pozbywała się ona swoich wrogów, posługując się
truciznami. Jednak na zamku działy się także inne tajemnicze wydarzenia. Pewnego dnia,
specjalnie dla króla, odbyło się wywoływanie z zaświatów, przez mistrza Twardowskiego,
ducha Barbary Radziwiłłówny- ukochanej żony Zygmunta Augusta. Seans pozornie się udał ,
bowiem było to jedynie doskonale zaaranżowane kłamstwo zaplanowane w celu zdobycia
przychylności króla. Następnie poznaliśmy skomplikowaną historię miłości i zazdrości dwóch
par małżeńskich oraz kulisy zamachu szlachcica Michała Piekarskiego na króla Zygmunta III.
Niestety, spacer nie został zrealizowany w 100 %, ponieważ wśród nas, odkrywców historii
stolicy, znalazły się także małe dzieci. Dlatego Pani przewodnik nie zdecydowała się na
doprowadzenie nas do ostatniego punktu spaceru - z uwagi na jego szczególną drastyczność i
brak cenzury.
Pomimo niedokończenia spaceru był on najlepszym wydarzeniem zorganizowanym
przez oddział KORT współpracujący z TPW, na jakim byłam. Było to coś innego,
niecodziennego, ponieważ oprócz podziwiania pięknych budynków z zewnątrz,
przeniknęliśmy przez ściany i usłyszeliśmy to,
z czego zapewne większość warszawiaków nie zdaje sobie sprawy.
- Weronika Kilian IB