Varsavianistyczna szkoła
Podsumowanie gry miejskiej "Miasto moje, a w nim"
W ostatni poniedziałek odbyła się ósma już edycja gry miejskiej "Miasto moje, a w nim..." - czyli Praga dawniej i dziś, przedsięwzięcie finansowane w ramach grantu WIE.
W zmaganiach wzięły udział 34 zespoły z klas drugich, w tym kilka grup gości z IV LO im. Adama Mickiewicza. Za wypełnienie głównej karty pracy, kart dodatkowych zbieranych w punktach kontrolnych przygotowanych w różnych ważnych miejscach Pragi oraz stworzenie logo bądź filmu do hasła "Zakochaj się w Pradze!" można było uzyskać w sumie 95 punktów.
Oto wyniki:
nagrody specjalne ex aequo za najciekawsze logo przyznaliśmy grupie nr 20 z IV LO (Ksawery Drozd, Eryk Leszczyński, Robert Sokołowski i Filip Wieczorek) oraz grupa nr 17 z naszego liceum (Maja Ardasińska (2e), Paulina Kwiatek (2d), Natalia Nowik i Hanna Pluta (2e)).
Rywalizacja w tej kategorii była bardzo wyrównana, co można ocenić samemu, ponieważ przy wejściu do szkoły umieściłyśmy wszystkie przygotowane i przesłane nam projekty, ponieważ zasługują na to, żeby pokazać je szerszemu gronu odbiorców.
III miejsce, z liczbą 84 punktów /na 95 wywalczyła grupa nr 6 z klasy 2b, w składzie: Zuzanna Niekraszewicz, Amelia Nowicka, Zofia Sobiech i Wiktoria Typek.
II miejsce, z liczbą 86 punktów/ na 95 zajęła grupa nr 1, również z klasy 2b: Aleksandra Cieślak, Janina Cis- Bankiewicz, Barbara Gajos, Amelia Skorupka. Ta grupa otrzymuje również nagrodę specjalną za filmik reklamujący Pragę, ex aequo! Bo taka nagroda będzie jeszcze jedna...
I miejsce, z liczbą 87 punktów/ na 95 przypada grupie nr 5, z klasy 2f: Zuzanna Kulas, Lidia Lasecka, Weronika Pietrzyk oraz Zuzanna Zgrajka. I ta grupa otrzymuje nagrodę specjalną za nagrany filmik "Zakochaj się w Pradze".
Serdecznie gratulujemy Zwycięzcom i Wszystkim nagrodzonym! Mamy nadzieję, że dzięki wspólnej zabawie lepiej poznaliście bliższe i dalsze okolice naszego liceum. Tu nie ma przegranych, choć nie wszyscy mogą być nagrodzeni!
Spis pozostałych grup i wykaz zebranych punktów:
Nr grupy/ Punkty
1 /86
2 /57
3 /61
4 /61
5 /87
6 /84
7 /53
8 /70
9 /54
10 /71
11 /48
12 /66
13 /56
14 /76
15 /67
16 /76
17 /81
18 /75
19 /75
20 /59
21 /61
22 /67
23 /69
24 /65
25 /63
26 /56
27 /59
28 /70
29 /54
30 /56
31 /52
32 /81
34 /77
36 /73
Do zobaczenia za rok!
Organizatorki: Katarzyna Wolska, Izabela Wieraszka, Izabela Michalak
Współpraca z wilanowskim Muzeum Plakatu
Spacer po Kole
20 marca 2022 roku, klasa 1e wybrała się na cudowny spacer po Kole. (Koło to osiedle mieszkaniowe zlokalizowane w dzielnicy Wola, na obszarach MSI Koło i Ulrychów, położone pomiędzy Laskiem na Kole, al. Prymasa Tysiąclecia, Górczewską, Elekcyjną, Pustola oraz Krępowieckiego.).
Nasz spacer zaczęliśmy o godz. 11.00 w ustalonym miejscu zbiórki, gdzie spotkaliśmy się z naszym wychowawcą, Panem Wiesławem Włodarskim. Na początku dostaliśmy karty pracy, które rozwiązywaliśmy wspólnie w ciągu spaceru.
Jako pierwsze zobaczyliśmy osiedle Towarzystwa Osiedli Robotniczych przy ulicy Deotymy, które składa się z 20 identycznych domów. Kolejnym punktem naszego spaceru był blok przy ul. Sitnika 4, który odwiedził sam Pablo Picasso w 1948 r. Dowiedzieliśmy się, że na ścianie jednego z mieszkań namalował on wówczas syrenkę. Niestety oryginalna syrenka została zamalowana ale w późniejszym czasie została ona odtworzona. Mijaliśmy również najstarszy na Woli dom kultury, który obecnie nazywa się „Wolskie Centrum Kultury”. Zobaczyliśmy też piękny kościół św. Józefa Oblubieńca NMP, który jest otwarty przez całą dobę.
Naszym ulubionym punktem wycieczki okazał się bazar na Kole. Prawie nikt z nas nie wiedział o bazarze, który okazał się prawdziwą skarbnicą przeróżnych, ciekawych znalezisk. Można tam kupić prawie wszystko, od ogórków, przez filiżanki i obrazy, do jednego, pojedynczego wiosła lub suszarki do grzybów. Przedostatnim punktem wycieczki był Park im. Księcia Janusza, który jest wyjątkowy, ponieważ znaleźliśmy w nim pszczelą pasiekę. Na koniec zobaczyliśmy najstarsze osiedle na Kole, które powstało wiosną 1935 roku z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego. Po prawie dwóch godzinach spaceru, wróciliśmy do punktu wyjścia, bogatsi o nową wiedzę o części naszej stolicy. W kolejnych miesiącach i latach będziemy odwiedzać również inne dzielnice Warszawy ale nie tylko. Celem tego pomysłu jest to, abyśmy dowiedzieli się więcej o miejscach otaczających nas ale co najważniejsze, żebyśmy wspólnie razem miło spędzali czas na świeżym powietrzu.
Miasto moje a w nim... czyli Praga dawniej i dziś
Z ogromną przyjemnością przychodzi nam poinformować o wynikach praskiej gry terenowej "Miasto moje, a w nim..."- czyli Praga dawniej i dziś.
Na początek może nieco statystyki: w grze wzięły udział 53 drużyny, w tym 23 - z innych liceów (im. Herberta, Mickiewicza i Kościuszki), co daje razem ponad 200 uczestników, którzy odwiedzili 4 punkty kontrolne rozmieszczone na Pradze (Park Skaryszewski, Saska Kępa, fabryka Wedla, kościół na Kamionku). Zadanie polegało na wypełnieniu kart pracy i kart dodatkowych oraz nakręceniu filmiku reklamowego zachwalającego słodycze Wedla. Maksymalna liczba punktów do zdobycia wyniosła 64 pkt (12p Saska Kępa + 10p reklama + 16p krzyżówka, 16p Park Skaryszewski +2x5p bonus )
Miejsce pierwsze zdobyły przedstawicielki klasy 2c w składzie: Julianna Bielecka, Zuzanna Puchacz, Rozalia Rudnicka, Otylia Zając - z wynikiem 60 punktów.
Drugi rezultat to dzieło ex aequo grup z klasy 2d ( Weronika Rudowska, Bartosz Szulęcki, Martyna Stankiewicz, Jakub Makowski ) i 2b (Barbara Dakowska, Elsa Mangot, Aleksandra Głusik, Wiktoria Szymańska). Drużyny uzyskały po 58 punktów.
Miejsce trzecie przypadło w udziale zespołowi również z klasy 2b w składzie: Maja Gomołowska, Oliwia Kubiak, Adrianna Stępień i Jadwiga Waszak.
Ze względu na niezwykle wyrównaną rywalizację przyznano wyróżnienia kolejnym 5 drużynom -
z klasy 2b (Juliusz Poznalski, Franciszek Dubowski, Jakub Ostowicz, Jan Lasecki) , 2c (Zuzanna Łuczyńska, Melania Banaszkiewicz, Julia Stachelek, Weronika Grad, Wiktoria Godlewska ), 2cg (Patrycja Płaczkowska, Patrycja Kietlińska, Adam Lengier, Marta Sasin), 2bg (Alicja Małagocka, Marta Pajdowska, Karolina Żmijewska, Marcin Sudak) i gościom z IV LO (Natalia Woźniak, Hanna Stefanowicz, Monika Brzezińska, Magdalena Brzostek ) - które zakończyły zmagania z wynikiem 56 punktów.
Najlepszy filmik reklamowy stworzyły uczennice klasy 2a po gimnazjum: Paulina Rawska, Anita Rojek, Klara Patrzałek, Nikola Rowicka.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
Zainteresowanym publikujemy wyniki wszystkich grup
Jednocześnie chciałybyśmy wyrazić uznanie dla wszystkich uczestników gry nie tylko ze względu na wiedzę, zaangażowanie i kreatywność, ale przede wszystkim za determinację i wytrzymałość w przemierzaniu praskiego szlaku w ekstremalnych warunkach pogodowych. Brawo Wy!
Ogromne podziękowania kierujemy również do Państwa Nauczycieli, którzy zgodzili się pomóc w przeprowadzeniu całego przedsięwzięcia i czekali (w nie mniejszym upale) na uczniów w punktach kontrolnych. Jesteśmy wdzięczne, że zawsze możemy liczyć na to bezcenne wsparcie!
A Panom Dyrektorom dziękujemy za wszelką pomoc w przygotowywaniu i organizacji projektu, za życzliwość i zainteresowanie na każdym etapie prac!
Mamy nadzieję, że ten sposób wzbogacania wiedzy zyskał uznanie i był okazją do integracji oraz dobrej zabawy!
Do zobaczenia za rok :)
Organizatorki,
Izabela Michalak, Izabela Wieraszka, Katarzyna Wolska
Certyfikat III stopnia
Warszawa w "Lalce" B. Prusa
Prezentacja dotycząca Pałacu w Wilanowie
W Muzeum Warszawskiej Pragi
16 października 2019 roku klasa 1b (podobnie, jak i klasy 2b i 2c) wraz z Panią Profesor Magdaleną Ciechomską udała się na lekcję muzealną do Muzeum Warszawskiej Pragi znajdującego się przy ulicy Targowej 50/52. Lekcję zaczęliśmy od poznania historii dzielnicy i zobaczenia, jak wyglądała ona w XVIII wieku dzięki makiecie umieszczonej w pierwszej ze zwiedzanych sal. Potem poznaliśmy Pragę pod względem wielokulturowości oraz zobaczyliśmy przedmioty codziennego użytku wykorzystywane przez dawnych mieszkańców np. w PRL-u (choćby syfon na gazowaną wodę:)). Podziwialiśmy też stare zdjęcia i obrazy, które pozwoliły nam zbliżyć się do wysłuchiwanych historii w sali historii mówionej. Opowieści te były bardzo interesujące: od opowieści o sporcie po historię fabryki "Wedla". Każdy znalazł tam coś dla siebie. Pod koniec zwiedzania mieliśmy możliwość posłuchać znanej wszystkim piosenki "Nie ma cwaniaka nad Warszawiaka" w kilku wersjach, co bardzo nam się spodobało. Dodatkową korzyścią było poznanie cech gwary warszawskiej, której elementy piosenka zawierała. Całą wycieczkę uznajemy za udaną i cieszymy się, że mieliśmy możliwość poznać bliżej piękną warszawską dzielnicę, jaką jest Praga.
M. Witkowska 1B
PAWIAK I ŻYWA LEKCJA HISTORII
16 września klasa III B z wychowawcą panią prof. Anną Wawrzyniak w ramach cyklu Spotkań z historią zwiedziła Muzeum Więzienia Pawiak. Na początku klasa słuchała opowieści pana Alojzego Maciaka, weterana drugiej wojny światowej oraz jedną z nielicznych osób, które przeżyły piekło obozu w Buchenwaldzie. Pan Maciak opowiedział bolesną historię swojego życia, opowieść o bezmyślnej nienawiści i szalonej, bezsensownej przemocy której padł ofiarą. Klasa podziękowała panu Maciakowi za jego szczerość i, wciąż mając w pamięci świadectwo weterana, zwiedziła samo muzeum Pawiaka. Obskurne, ciasne cele skrywały w sobie tragiczne historie setek ludzi niszczonych przez okrutną faszystowską okupację. Choć upłynęły dziesiątki lat, świadomość o horrorze drugiej wojny światowej nie może umrzeć. To właśnie naszym obowiązkiem jest pamięć o ludziach którzy przeżyli i o tych którzy zginęli. Pawiak, choć zniszczony, na zawsze pozostanie mroczną pamiątką dla nas i dla innych.
Marcin Dacewicz kl. 3B