Spacer po Kole

zdjęcie pokazuje kartę pracy, mapę Koła oraz grupę uczniów

20 marca 2022 roku, klasa 1e wybrała się na cudowny spacer po Kole. (Koło to osiedle mieszkaniowe zlokalizowane w dzielnicy Wola, na obszarach MSI Koło i Ulrychów, położone pomiędzy Laskiem na Kole, al. Prymasa Tysiąclecia, Górczewską, Elekcyjną, Pustola oraz Krępowieckiego.).

Nasz spacer zaczęliśmy o godz. 11.00 w ustalonym miejscu zbiórki, gdzie spotkaliśmy się z naszym wychowawcą, Panem Wiesławem Włodarskim. Na początku dostaliśmy karty pracy, które rozwiązywaliśmy wspólnie w ciągu spaceru.

Jako pierwsze zobaczyliśmy osiedle Towarzystwa Osiedli Robotniczych przy ulicy Deotymy, które składa się z 20 identycznych domów. Kolejnym punktem naszego spaceru był blok przy ul. Sitnika 4, który odwiedził sam Pablo Picasso w 1948 r. Dowiedzieliśmy się, że na ścianie jednego z mieszkań namalował on wówczas syrenkę. Niestety oryginalna syrenka została zamalowana ale w późniejszym czasie została ona odtworzona. Mijaliśmy również najstarszy na Woli dom kultury, który obecnie nazywa się „Wolskie Centrum Kultury”. Zobaczyliśmy też piękny kościół św. Józefa Oblubieńca NMP, który jest otwarty przez całą dobę.

Naszym ulubionym punktem wycieczki okazał się bazar na Kole. Prawie nikt z nas nie wiedział o bazarze, który okazał się prawdziwą skarbnicą przeróżnych, ciekawych znalezisk. Można tam kupić prawie wszystko, od ogórków, przez filiżanki i obrazy, do jednego, pojedynczego wiosła lub suszarki do grzybów. Przedostatnim punktem wycieczki był Park im. Księcia Janusza, który jest wyjątkowy, ponieważ znaleźliśmy w nim pszczelą pasiekę. Na koniec zobaczyliśmy najstarsze osiedle na Kole, które powstało wiosną 1935 roku z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego. Po prawie dwóch godzinach spaceru, wróciliśmy do punktu wyjścia, bogatsi o nową wiedzę o części naszej stolicy. W kolejnych miesiącach i latach będziemy odwiedzać również inne dzielnice Warszawy ale nie tylko. Celem tego pomysłu jest to, abyśmy dowiedzieli się więcej o miejscach otaczających nas ale co najważniejsze, żebyśmy wspólnie razem miło spędzali czas na świeżym powietrzu.