80-lecie Szkoły

kolaż zdjęć z części oficjalnej jubileuszu

15 listopada 2024 r. w Terminalu Kultury Gocław odbyła się oficjalna część święta z okazji 80. rocznicy powstania naszej Szkoły. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00, zaś skończyła w godzinach popołudniowych. Uczniowie pierwszych i drugich klas oraz delegacje z klas trzecich miały przyjemność wysłuchać przemówień zaproszonych gości, a przede wszystkim żołnierzy Szarych Szeregów. Zebrani mogli również zobaczyć spektakl przygotowany przez grupę uczniów naszego liceum.

Na początku pan dyrektor Mariusz Łagocki wygłosił przemówienie, w którym wspominał historię i problemy, z jakimi zmagała się nasza szkoła nie tylko po oswobodzeniu tej części Warszawy w 1944 roku, ale też w późniejszych latach. Mieliśmy także zaszczyt zobaczyć i wysłuchać żołnierzy Szarych Szeregów: pana Zbigniewa Daab ps. “Kapiszon” oraz 100- letniego kapitana Feliksa Waśkiewicza, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami i refleksjami. Swoją obecnością zaszczycił nas pan Marek Borowski, senator prawobrzeżnej Warszawy. Następnie głos zabierali pracownicy warszawskiej oświaty różnych szczebli, którzy nadzorują naszą edukację oraz przewodnicząca Rady Rodziców, pani Sandra Spinkiewicz, oraz przewodnicząca szkolnego Samorządu.

Podczas wydarzenia odbyło się rozstrzygnięcie jubileuszowych konkursów oraz rozdanie nagród dla zwycięzców. Uczestnicy rywalizowali w różnych kategoriach, w tym w międzyszkolnej powstańczej grze terenowej. W ramach uroczystości nagrodzono także grupę kilkunastu naszych nauczycieli za ich zaangażowanie i wkład w rozwój edukacji - zostali odznaczeni medalami "Pro Masovia", przyznawanymi przez marszałka województwa mazowieckiego.

Po krótkiej przerwie uczniowie naszego liceum, pod przewodnictwem pani profesor Małgorzaty Kmiecińskiej, zaprezentowali emocjonujący spektakl pt. “Pusty po tobie powietrza słup”, który zebrał gratulacje od wzruszonych Patronów.

Na zakończenie  uroczystości wszyscy zostali poczęstowani pysznym tortem.

80. rocznica powstania naszej Szkoły była pełna niezapomnianych chwil, szczególnie dla nas, uczniów klas pierwszych, dopiero poznających szkolną społeczność, ale również miała duże znaczenie dla  wszystkich zgromadzonych osób, które miały okazje podzielić się swoimi wspomnieniami i uczuciami. Choć kolejna rocznica odbędzie się dopiero za pięć lat, to przez długi czas będziemy wspominać ten dzień.

Uczennice klasy 1c

kolaż zdjęć z części nieoficjalnej jubileuszowego święta szkoły

16 listopada odbyło się nieoficjalne święto Szkoły, w tym roku wyjątkowe, ponieważ to 80.rocznica powstania Liceum.  Zostało przygotowane i poprowadzone przez uczniów klasy 2b. Głównym motywem imprezy była szlachetna rywalizacja uczniów z poszczególnych roczników - w różnych kategoriach.  Klasy drugie przedstawiały nam teledyski wylosowanych wcześniej piosenek, trzecie zajęły się prezentowaniem klasowych talentów,  zaś czwarte proponowały gościom i innym uczniom słodkości z kawiarenek tematycznych. Pierwszaki rywalizowały wcześniej, w dniu ślubowania, które odbyło się 14 października (Dzień Edukacji Narodowej). W ocenianiu występów klas uczestniczyło jury składające się z nauczycieli i uczniów, które zmieniało się w zależności od kategorii. Publiczność dodatkowo mogła głosować w internetowej ankiecie.

Na początku zaprezentowały się klasy drugie. Pojawiły się znane, zagraniczne utwory, takie jak: “Money Money”  Abby lub “Stayin’ Alive” autorstwa Bee Gees.  Uczniowie również wybierali polskie piosenki, np. “Orki z Majorki”. Zdaniem jury tę kategorię wygrała 2b z teledyskiem do wspomnianej powyżej  piosenki, w którym wystąpiła również ich wychowawczyni.  Zaś wyróżnienie publiczności otrzymała klasa 2c z utworem autorstwa szwedzkiego zespołu “Abba”.

Po krótkiej przerwie występowały klasy trzecie ze swoimi talentami. Były śpiewy, tańce oraz formy kabaretu, np. w postaci “Familiady” z najśmieszniejszymi tekstami nauczycieli. Pojawił się również występ 3F z nauczycielami - profesorem Grzegorzem Miszczukiem i profesor Renatą Kubicką. Jury zdecydowało, że pewnymi zwycięzcami są uczniowie z 3b, którzy przedstawili piosenkę własnego autorstwa na temat naszej szkoły.  Publiczności najbardziej podobał się występ klasy 3d, która zaprezentowała wspomniany teleturniej.

Około południa otworzyły się tematyczne kawiarenki klas czwartych. W tym roku motywem przewodnim była Warszawa różnych epok. Zanim zaczęliśmy degustację warszawskich potraw, w sali gimnastycznej zostały pokazane zapowiedzi kafejek. Według jury na wygraną zasłużyła klasa 4c, która przygotowała swoją kawiarenkę  z 20-lecia międzywojennego, z tortem i wz-tką jako daniami popisowymi.  Największą liczbę głosów widowni uzyskała kafejka 4b z  ekologiczną kuchnią Warszawy XXI wieku.

Oprócz tego, wszystkie klasy rywalizowały w konkursie na najlepszą kronikę. Zwycięzcą została klasa 4d, która pokazała najładniejszą i najbardziej kreatywną księgę.

Po wszystkich zmaganiach, po południu, odbyło się spotkanie absolwentów różnych roczników, z nauczycielami, którzy przygotowali jubileuszową niespodziankę w postaci kawiarenki z PRL-u :) Całe wydarzenie przebiegało w radosnej atmosferze zabawy  oraz nie nudziło uczestników, dzięki wielu atrakcjom. Już za rok będziemy znowu mieli przyjemność oglądania kolejnych rywalizacji.  (uczennice 1c)