Projekty / Koła

Kolaż zdjęć przedstawiający prelegentów na festiwalu nauki

W tym roku Festiwal Nauki w naszej szkole odbył się 26 i 27 marca. Festiwal organizujemy co roku. W te dwa marcowe dni mieliśmy przyjemność podziwiać w naszej szkole na spotkaniach z uczniami bardzo interesujących gości.  Zdobywca dwóch biegunów i licznych szczytów górskich Pan Jan Mela pokazał nam, że :”  ”Niemożliwe„ to tylko wymówka- jak przekraczać własne granice”. Pan Robert Wójcik mówił o stosowaniu prawa w codziennych sytuacjach. Pan Rafał Maćkowiak opowiadał o swoich bardzo egzotycznych podróżach. Pani dr Kinga Rzeszotarska  ( anestezjolog) i Pan dr Joachim Budny ( psychiatra) niezmiernie ciekawe opowiadali o swojej pracy z pacjentami. Fizyków i nie fizyków porwał prof. Piotr Fronczak (P.W.) wykładem „Fizyka jest wszędzie”, mówiąc  o zastosowaniach fizyki w dziedzinach bardzo od niej odległych. Pan Jędrzej Baran przyszedł na spotkanie z nami, odrywając się od projektowania okołoziemskich satelitów. Pani Katarzyna Gawlik pokazała humanistom, jak ona jako socjolog, wykorzystuje IT. Prezentowali się również uczniów. Uczestnicy koła fizycznego prezentowali eksperymenty, które były wynikiem ich zajęć. Prezentacje połączone były z rozstrzygnięciem VI Szkolnego Konkursu Fizycznego w kategorii „Eksperyment”.   Na korytarzu zorganizowano wystawę zdjęć zjawisk fizycznych. Były to prace złożone w ramach wspomnianego wyżej konkursu fizycznego, ale w kategorii „Fizyka w fotografii”.   Koło biologiczne pokazywało eksperymenty swoich uczestników.

 Festiwal zakończył Szkolny  Finał Debat Oksfordzkich.

Dwa dni pracy naszej szkoły-wspaniałe i ciekawe.

Projekty / Koła

Jesteśmy licealistami i pasjonatami polskiej historii. Chcemy rozpowszechniać ważne wydarzenia z naszej historii, aby nie została ona zapomniana. Z okazji 1000 lecia koronacji Bolesława Chrobrego przygotowaliśmy ciekawe materiały edukacyjne m.in. wywiady z profesorami. Współpracowaliśmy z wieloma znanymi miejscami takimi jak Muzeum Historii Polski. Zachęcamy do zajrzenia na nasze media społecznościowe:
 
https://m.youtube.com/ @Projekt1000lecie
Projekty / Koła

bez nazwy
W dniach 24-28 marca 2025 grupa uczniów naszej szkoły gościła w swoich domach i w Warszawie uczniów ze szkołyKGS (Kooperative Gesamtschule) z miejscowości Halle z Niemiec. Nasi goście przybyli wraz z wychowawcą Panem Torsten z rewizytą w ramach polsko-niemieckiej wymiany uczniowskiej zorganizowanej przez Panią Katarzynę Hapońską.
Uczniowie wraz z opiekunami spędzili wspólnie cztery intensywne dni. Rozpoczęliśmy od przyjęcia gości w naszych domach, natomiast oficjalne powitanie miało miejsce we wtorkowy poranek w murach naszego liceum z udziałem dyrektora szkoły.
Oprowadziliśmy gości prezentując naszą szkołę wraz ze strefą relaksu i zapleczem sportowym. Uczniowie niemieccy wzięli udział we wtorek w lekcjach z języka angielskiego i hiszpańskiego. W środę natomiast zaczęli dzień od warsztatów z maturzystami, podczas których poruszono tematy m.in. tradycji, czasu wolnego, atrakcji turystycznych oraz systemów szkolnych.
Prezentację naszego miasta rozpoczęliśmy z wysokiej perspektywy tarasu widokowego 30go piętra Pałacu Kultury i Nauki i udaliśmy się na spacer wzdłuż Nowego Światu w kierunku warszawskiej Starówki. W kolejnych dniach zwiedzaliśmy wspólnie ważne miejsca pamięci Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Polin Muzeum Historii Żydów Polskich.
Pokazywaliśmy naszym rówieśnikom ciekawe miejsca Centrum Nauki Kopernik i prezentowaliśmy nasze miasto w różnej perspektywy, np. skarpę Starego Miasta od strony Bulwarów Wiślanych spacerując wzdłuż Wisły. W mniejszych podgrupach, mimo kaprysów pogody udało nam się też pospacerować w Łazienkach Królewskich, między Pałacem na Wyspie, a pomnikiem Chopina.
Podczas codziennych posiłków nie zabrakło polskich przysmaków, wspólnie zajadaliśmy się pierogami i poznawaliśmy się nawzajem.
To był intensywny i udany tydzień dla wszystkich uczestników. Naszych gości pożegnaliśmy na Dworcu Wschodnim drobnymi słodkościami ze znanej warszawskiej fabryki czekolady.
Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
img 20250405 wa0013
Projekty / Koła

messenger creation 581373544946388messenger creation 955276956821639
Wiele z was pewnie nie ma jeszcze pojęcia kim chce być w przyszłości. Wybór przyszłego zawodu jest bardzo trudny, bo tak naprawdę, od strony praktycznej, znamy tylko zawody naszych rodziców, a o wielu profesjach nawet nigdy nie słyszeliśmy.
Jesteśmy uczennicami drugiej klasy i chcemy zaproponować wam odwiedzenie naszego profilu na Instagramie, który przybliży wam świat zawodów.
Dowiecie się z niego jakie trudności napotyka w swojej codzienność ratownik medyczny, na jakie zarobki może liczyć operator 112, albo czym zajmuje się rekwizytor.
 
Zapraszamy was też do pisania nam jakie zawody was interesują i czy macie jakieś pytania do przedstawicieli różnych zawodów.
Poniżej znajduje się link do naszego profilu,
Do zobaczenia!
Lidia Suchenek i Julia Łasica
Projekty / Koła

img 20250326 092037123 ae
Od kilku dni gościmy w naszej szkole znakomitych artystów - Jana Matejkę, Józefa Chełmońskiego, Olgę Boznańską czy Stanisława Wyspiańskiego. Jak to możliwe? Możliwe, naprawdę . Wszystko dzięki Fundacji Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”, w której projekcie Muzeum w Liceum wzięliśmy udział.
Wszystkich uczniów zachęcamy do odwiedzania naszej galerii.
img 20250326 114445319 ae
Projekty / Koła

483211614 1160897775134033 3853868195776383658 n

Od 12 do 14 marca 2025 zespół projektowy „Spójrz za siebie”, do którego należą uczennice XIX LO im. Powstańców Warszawy, poprowadził warsztaty dotyczące samoobrony i bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej dla klas pierwszych, drugich i trzecich.

Projekt społeczny został zrealizowany w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, dzięki której członkinie zespołu zdobyły wiele nowych umiejętności dotyczących zarządzania, natomiast inni uczniowie nauczyli się podstaw samoobrony i poznali wiele ciekawostek.
Projekty / Koła

ubobaner

Drodzy Uczniowie!

We współpracy z m.st Warszawa Praga Południe rozpoczynamy nową tegoroczną odsłonę Uczniowskiego Budżetu Obywatelskiego. Gdzie tylko i wyłącznie WY, możecie napisać i złożyć projekt /y który m.in. zmieni, rozwinie, odnowi naszą społeczność szkolną. I uwaga macie na to aż 6000 złotych !!!! Także do dzieła. Liczymy na waszą kreatywność i zaangażowanie.

Jak zgłaszać projekty?

• Projekty muszą być zgłoszone w określonym terminie poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego, dostępnego na stronie szkoły i w bibliotece szkolnej.

Formularz zgłoszeniowy należy dostarczyć osobiście do biblioteki szkolnej.

Regulamin, harmonogram i formularz zgłoszenia projektu dostępny na naszej szkolnej stronie internetowej.

Projekty / Koła

Plakat promujący Szkolny Tydzień Języka Ojczystego

Drogie Uczennice i Drodzy Uczniowie!
Wszystkich zdecydowanych, zdeterminowanych i chętnych, ale również tych niechętnych i niezdecydowanych - zapraszamy do wzięcia udziału w szkolnych obchodach "Tygodnia języka ojczystego" (II edycja), który będzie trwał, co oczywiste, 4 dni (od wtorku do piątku, czyli od 18 do 21 lutego).

Harmonogram:

wtorek: quiz poprawnościowy bardzo łatwy (sala gimnastyczna, g.12.30 - 12.45), trzeba mieć długopis;

środa: dyktando bardzo trudne (s. 24 i 25, g. 12.30-12.45), z własnym długopisem;

czwartek: potyczki frazeologiczne na ubitej ziemi (czyli w sali gimnastycznej o g.12.30); w roli kopii -długopis;

piątek: zabawy ze słowami, czyli ... gdy logika zawodzi, ale za to jest długopis (sala gimnastyczna, g.12.30).

Chętnych do napisania dyktanda proszę o zgłoszenia do mnie w Librusie, do wtorku do godz. 18.00.
Zgłoszenia w pozostałych kategoriach przyjmujemy najpóźniej do g. 9.00 w dniu rywalizacji. (s.24,25, biblioteka).

Do tej jakże szlachetnej rywalizacji zapraszamy również Państwa Nauczycieli!
W najbliższym czasie ogłosimy dwa konkursy kreatywne, towarzyszące naszym obchodom. Prosimy śledzić na bieżąco komunikaty!

Mamy nadzieję, że każda prawdziwa patriotka, tudzież poliglotka, i każdy prawdziwy patriota czy nawet lingwista, znajdą dla siebie pole do popisu - lub choć łączkę... :)

Organizatorki,
Małgorzata Kmiecińska
Izabela Wieraszka
Izabela Michalak

Projekty / Koła

469982711 577762748345556 8251094906465462301 n
 
4 grudnia w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyła się gala „Zwolnieni z Teorii”, w czasie której Ministra Edukacji Barbara Nowacka wręczyła wyróżnienia szkołom realizującym projekty społeczne.
 
W tegorocznym podsumowaniu nasze liceum zajęło 1 miejsce w Warszawie i 3 miejsce w Polsce.
 
Gratulujemy wszystkim uczniom realizującym projekty! Ten sukces osiągnęliśmy dzięki Waszemu zaangażowaniu, chęciom i oryginalnym pomysłom!
Zwolnieni z Teorii to olimpiada projektów społecznych organizowana przez Fundację Zwolnieni z Teorii. Uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci realizują w zespołach własne projekty społeczne, zdobywając przy tym kluczowe kompetencje przyszłości: zarządzanie, umiejętność pracy zespołowej, rozwiązywanie problemów i empatia.
Projekty / Koła

20241205 213144 collage

W dniu 4.12.2024 klasa 2d pod opieką prof. Barcińskiego uczestniczyła w zajęciach wprowadzających do programowania mikrokomputerów Arduino na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej.