Aktualności

zdjęcie legitymacyjne Profesora Jana Fabijańskiego

Pan Profesor Jan Fabijański był człowiekiem głębokiej wiary w Boga i człowiekiem wartości z tej wiary wynikających. Taką wartością była realizacja powołania nauczyciela matematyki i wychowawcy. Pan Profesor nie tylko uczył matematyki, ale i wychował tysiące uczniów, w zdecydowanej większości uczniów XIX Liceum Ogólnokształcącego, którego był przez długie lata nauczycielem i wicedyrektorem. Rozpoczął tę pracę w 1951 roku, a w naszej szkole pracował z niewielkimi przerwami od 1953 do 2004 roku. Był bardzo dobrym nauczycielem. Miałam przywilej bycia jego uczennicą i zdawania matury przed Panem Profesorem, a w 1972 roku przyjmował mnie do pracy w naszym Liceum. Był także autorem i współautorem programów autorskich, autorem zbioru zadań, a w latach 1976-81 metodykiem matematyki przy Kuratorium Oświaty i Wychowania. Za wyjątkowe osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej został odznaczany Złotym Krzyżem Zasługi, nagrodą I stopnia Ministra Oświaty i Wychowania, nagrodami Kuratora Oświaty i Wychowania.

Profesor Jan Fabijański z klasą na wycieczce w górach w roku 1974

Wracając do wartości, którym wierny był Pan Profesor…

Z oddaniem spełniał się w roli męża i ojca, otaczał opieką długo chorującą żonę i wychowywał trójkę dzieci, również – opiekował się wnukami, z którymi łączyły go wyjątkowo silne więzi i dla których był nie tylko ukochanym Dziadkiem, ale prawdziwym autorytetem.

Ogromnie istotną wartością była uczciwość i zgodność wypowiadanych słów z prezentowaną postawą. Spowodowało to daleko idące represje w czasie stanu wojennego. Jak bardzo cenne w dzisiejszym świecie są te cechy, które z taką niezłomnością Pan Profesor prezentował…

Gdy przeszedł na emeryturę w wieku 78 lat, bardziej służył Bogu modlitwą i cierpliwym znoszeniem ograniczeń wynikających z upływającego czasu.

Nauczyciel żyje w swoich uczniach. Niech pamięć o Nim w naszej społeczności nigdy nie ustaje.

Anna Kaczorowska

Osiągnięcia

Kolaż zdjęć z gali wręczenia nagród

12 czerwca w Starej Prochowni odbyło się podsumowanie IX edycji Konkursu Najlepsze szkolne i przedszkolne przestrzenie uczenia się w Warszawie. W tym roku do nagrody zgłoszono 43 placówki (44 wnioski) w tym: 17 przedszkoli, 22 szkoły podstawowe, 4 szkoły ponadpodstawowe i 1 placówka wychowania pozaszkolnego. 

Miło nam niezmiernie miło poinformować, iż XIX Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Warszawy jako jedyna szkoła średnia zostało nagrodzone w kategorii szkół ponadpodstawowych  za  wzbogacenie przestrzeni szkolnych, o nowe różnorodne możliwości spędzania czasu, wspierając zarówno rozwój osobisty, jak i społeczny uczniów! 

Link do wydarzenia na stronie BE: https://edukacja.um.warszawa.pl/-/nagrody-i-wyroznienia-dla-najlepszych-przestrzeni-edukacyjnych-w-warszawie

Prezentacja

Aktualności

W dniach 3-10 lipca 2024 r. (z wyjątkiem soboty i niedzieli) w godzinach 8:00 - 15:00 Komisja Rekrutacyjna przyjmuje kopie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz kopie
zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. 

Kopie muszą być poświadczone za zgodność z oryginałem przez dyrektora szkoły podstawowej, którą kandydat ukończył.

W tym samym terminie kandydaci mogą też dokonywać zmian w swoich wnioskach. W tym celu należy udać się do szkoły pierwszego wyboru z jednym z rodziców/opiekunów prawnych
i złożyć pisemną prośbę o anulowanie złożonego wniosku
, a następnie wprowadzić do systemu nowe informacje, wydrukować i podpisać nowy wniosek oraz złożyć go osobiście lub
elektronicznie (profil zaufany) wraz z wymaganymi dokumentami w nowej szkole pierwszego wyboru.

Varsavianistyczna szkoła

zdjęcie grupowe klasy 1b podczas spaceru
Oto wylicytowany przez klasę 1B ekstremalny spacer varsavianistyczny, choć tym razem taki ekstremalny nie był, ponieważ upał nam nie dokuczał - ale było słonecznie!
Posłuchaliśmy /Etiudy rewolucyjnej/ Chopina, odwiedziliśmy miejsca, w których Wokulski podawał piwo, Zagłoba walczył z potworami, a Wiara, Nadzieja i Miłość w postaci kariatyd schowały się przed światem. Odnaleźliśmy tajemniczy ogród pełen róż, szliśmy zarówno najstarszą, jak i najwęższą, najbardziej romantyczną i filmową ulicą Warszawy. Widzieliśmy apartamenty królewskie Stanisława Augusta oraz salę senatorską, w której podpisano Konstytucję 3 Maja, a także warszawskiego kataryniarza w Syrenką w tle!
Mamy nadzieję, że było pouczająco, zabawnie, smacznie i miło
Varsavianistyczna szkoła

W ostatni poniedziałek odbyła się ósma już edycja gry miejskiej "Miasto moje, a w nim..." - czyli Praga dawniej i dziś, przedsięwzięcie finansowane w ramach grantu WIE.
W zmaganiach wzięły udział 34 zespoły z klas drugich, w tym kilka grup gości z IV LO im. Adama Mickiewicza. Za wypełnienie głównej karty pracy, kart dodatkowych zbieranych w punktach kontrolnych przygotowanych w różnych ważnych miejscach Pragi oraz stworzenie logo bądź filmu do hasła "Zakochaj się w Pradze!" można było uzyskać w sumie 95 punktów.
Oto wyniki:
 nagrody specjalne ex aequo za najciekawsze logo przyznaliśmy grupie nr 20 z IV LO (Ksawery Drozd, Eryk Leszczyński, Robert Sokołowski i Filip Wieczorek) oraz grupa nr 17 z naszego liceum (Maja Ardasińska (2e), Paulina Kwiatek (2d), Natalia Nowik i Hanna Pluta (2e)).

Rywalizacja w tej kategorii była bardzo wyrównana, co można ocenić samemu, ponieważ przy wejściu do szkoły umieściłyśmy wszystkie przygotowane i przesłane nam projekty, ponieważ zasługują na to, żeby pokazać je szerszemu gronu odbiorców.

 III miejsce, z liczbą 84 punktów /na 95 wywalczyła grupa nr 6 z klasy 2b, w składzie: Zuzanna Niekraszewicz, Amelia Nowicka, Zofia Sobiech i Wiktoria Typek.

 II miejsce, z liczbą 86 punktów/ na 95 zajęła grupa nr 1, również z klasy 2b: Aleksandra Cieślak, Janina Cis- Bankiewicz, Barbara Gajos, Amelia Skorupka. Ta grupa otrzymuje również nagrodę specjalną za filmik reklamujący Pragę, ex aequo! Bo taka nagroda będzie jeszcze jedna...

 I miejsce, z liczbą 87 punktów/ na 95 przypada grupie nr 5, z klasy 2f: Zuzanna Kulas, Lidia Lasecka, Weronika Pietrzyk oraz Zuzanna Zgrajka. I ta grupa otrzymuje nagrodę specjalną za nagrany filmik "Zakochaj się w Pradze".

Serdecznie gratulujemy Zwycięzcom i Wszystkim nagrodzonym! Mamy nadzieję, że dzięki wspólnej zabawie lepiej poznaliście bliższe i dalsze okolice naszego liceum. Tu nie ma przegranych, choć nie wszyscy mogą być nagrodzeni!

Spis pozostałych grup i wykaz zebranych punktów:

Nr grupy/ Punkty
1 /86
2 /57
3 /61
4 /61
5 /87
6 /84
7 /53
8 /70
9 /54
10 /71
11 /48
12 /66
13 /56
14 /76
15 /67
16 /76
17 /81
18 /75
19 /75
20 /59
21 /61
22 /67
23 /69
24 /65
25 /63
26 /56
27 /59
28 /70
29 /54
30 /56
31 /52
32 /81
34 /77
36 /73

Do zobaczenia za rok!
Organizatorki: Katarzyna Wolska, Izabela Wieraszka, Izabela Michalak

Aktualności

Egzaminy poprawkowe odbędą się według następującego harmonogramu:

27 sierpnia 2024 r. (wtorek) godz. 8.00 – matematyka

28 sierpnia 2024 r. (środa) godz. 8.00 – fizyka, język polski; godz. 9.30 - chemia

Aktualności

 

jasny_beżowy_boho_kolaż_zdjęć.png8.06 Trupa Teatralna Meandry wystąpiła z krótkim programem kabaretowym z okazji 12. Święta Ulicy Skaryszewskiej.
Tematem skeczów były skompilowane relacje międzyludzkie, szczególnie damsko-męskie niezależnie od etapu znajomości 

Sport

ósemka ze sternikiem na wodzie

W sobotę 8.06 odbyły się coroczne regaty Warsaw Head na dystansie 4 km między mostem Siekierkowskim a Łazienkowskim.

Nasi zawodnicy:
Ster Zuzanna Kochańska
1 Krzysztof Szulc
2 Szymon Zakrzewski
3 Oliwier Juściński
4 Anatol Frąckiewicz
5 Michał Korniowski
6 Antek Adamowicz
7 Franek Bralczyk
8 Marek Szlachetka
zajęli II miejsce, ustępując LO im.Staszica o kilkanaście sekund i zachowując do III miejsca ponad minutę przewagi.

W poniedziałek, 10 czerwca osada powtórzyła sukces zajmując II miejsce w Warszawskim Wyścigu  Ósemek Licealnych.

Tym samym nasi wioślarze pokazali, że po kilku latach wrócili do ścisłej czołówki ósemek licealnych.

SERDECZNIE GRATULUJEMY I CZEKAMY NA KOLEJNE MEDALE!

osada wioślarska na podium

Informacje o konkursach

Logo gry miejskiej

Już po raz ósmy serdecznie zapraszamy 4-osobowe grupy uczniów praskich szkół średnich do wzięcia udziału w Praskiej Grze Miejskiej „Miasto moje, a w nim…, czyli Praga dawniej i dziś. Początek gry – 17 czerwca godz. 8.30. Zgłoszenia przyjmujemy do 12 czerwca.

Regulamin