Projekty / Koła

469982711 577762748345556 8251094906465462301 n
 
4 grudnia w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyła się gala „Zwolnieni z Teorii”, w czasie której Ministra Edukacji Barbara Nowacka wręczyła wyróżnienia szkołom realizującym projekty społeczne.
 
W tegorocznym podsumowaniu nasze liceum zajęło 1 miejsce w Warszawie i 3 miejsce w Polsce.
 
Gratulujemy wszystkim uczniom realizującym projekty! Ten sukces osiągnęliśmy dzięki Waszemu zaangażowaniu, chęciom i oryginalnym pomysłom!
Zwolnieni z Teorii to olimpiada projektów społecznych organizowana przez Fundację Zwolnieni z Teorii. Uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci realizują w zespołach własne projekty społeczne, zdobywając przy tym kluczowe kompetencje przyszłości: zarządzanie, umiejętność pracy zespołowej, rozwiązywanie problemów i empatia.
Projekty / Koła

20241205 213144 collage

W dniu 4.12.2024 klasa 2d pod opieką prof. Barcińskiego uczestniczyła w zajęciach wprowadzających do programowania mikrokomputerów Arduino na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Wolontariat

469039874 572519022203262 2782101421017451623 n

W ramach Dzielnicowego Dnia Wolontariusza nasi uczniowie odebrali wyróżnienie za: swoją nieprzeciętna aktywność, wyjątkowe zaangażowanie, kreatywne pomysły i ich wspaniałe realizację.Brawo Wy!!!

Wolontariat

468358981 573542432100921 727963432665161232 n

4 grudnia w ramach projektu społecznego Zwolnieni z Teorii uczennice klasy 3a,3e,2a i 2b zorganizowały Kiermasz Świąteczny ze słodkościami, domowymi wypiekami oraz ozdobami bożonarodzeniowymi. Udało się zebrać 2270,670 zł!!!
Środki zebrane podczas kiermaszu zostaną przekazane na rzecz fundacji kapucyńskiej opiekującej się osobami bezdomnymi, którą uczennice chciałyby wesprzeć w tym trudnym okresie jesienno-zimowym.
W tym tygodniu w szkole pojawił się również karton na rzeczy dla osób bezdomnych i potrzebujących. Zbierane są:
- śpiwory, koce, karimaty,
- kurtki,
- bluzy, polary, swetry, flanelowe koszule,
- spodnie jeansowe, dresowe, z długimi nogawkami,
- buty, wkładki do butów, klapki,
- skarpety, kalesony, bieliznę (nową),
- podkoszulki z długim i krótkim rękawem,
- paski do spodni,
- czapki, rękawiczki,
- plecaki,
- termosy, kubki termiczne,
- środki higieny osobistej (pianki i maszynki do golenia, żele do kąpieli, dezodoranty, zasypki do stóp, szczoteczki i pasty do zębów, obcinaczki do paznokci).
Osoby potrzebujące to głównie mężczyźni. Zbierane rzeczy mogą być używane, ale prosimy żeby były czyste i niezniszczone. Zbiórka potrwa do 19 grudnia włącznie.
Wycieczki

Klasa 4a w Lublinie

W dniu 15 października pojechaliśmy do Lublina. Nie była to łatwa wycieczka. Byliśmy na Majdanku. Pani przewodnik przeprowadziła nas przez obóz, opowiadając o tragediach ludzi, którzy tam trafili. Widok baraków, łaźni, krematorium był zatrważający. Nie da się w pełni zrozumieć okrucieństwa, które było codziennością jeńców. Była to lekcja trudna, ale potrzebna. O tych wydarzeniach nie można zapomnieć.

Projekty / Koła

Przedstawiciele XIX LO śpiewający na scenie

Dnia 23.10.2024 Zespół Muzyczny XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Warszawy w Warszawie wziął udział w XVII. Przeglądzie Osieckowym 2024 w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy. W skład naszego zespołu wchodzą :

Helena Bartczak

Anna Kamińska 

Emilia Krasnodębska

Łucja Sokół

Agnieszka Świder

Aleksandra Wójtowicz

Aleks Broncewicz

Projekty / Koła

asa

Zespół przedsiębiorczych i kreatywnych uczniów z klas drugich i pierwszych XIX LO pod opieką nauczycieli języka angielskiego przygotował plakat promujący Centrum multimedialne Europa Experience- Spotkania z Europą. Efekty ich pracy możemy podziwiać powyżej.

Trzymamy kciuki za nasz projekt a tych, którzy jeszcze nie mieli okazji odwiedzić Centrum przy ul. Jasnej w Warszawie, gorąco zachęcamy.

Aktualności

Tadeusz Jarosz na święcie szkoły w 2019 roku

Ilekroć odwiedzał naszą szkołę zawsze mówił, że przychodzi w trzech osobach: jako syn założycielki Liceum, pani Jadwigi Jaroszowej, absolwent i jeden z patronów, Powstańców Warszawy. Niezwykły, charyzmatyczny Człowiek, który przekazywał kolejnym rocznikom naszych uczniów ideowy testament Powstańców. Ostatni raz gościliśmy Go w murach szkoły w ubiegłym roku. Był osłabiony, schorowany, ale przyszedł, żeby kolejny raz snuć wspomnienia o Powstaniu, pierwszych lekcjach w domu jednej z nauczycielek, pani Zofii Czajowej, kolegach ze szkolnej ławy… zawsze z poczuciem humoru, ze swadą. Z zainteresowaniem i szacunkiem słuchali Go wszyscy (nawet ci, którym na zwykłych lekcjach nieraz trudno się skupić). Często mówił, że nie lubi słowa „bohaterstwo” określającego powstańców. Młodzi i starsi ludzie, którzy przystąpili do powstania, nie byli – wg Niego – bohaterami. Po prostu spełniali swój obowiązek! Każde z tych spotkań świadczyło o tym, że mimo upływającego czasu łączą nas: założycieli, nauczycieli, absolwentów i obecnych uczniów te same wartości.

Powstaniec warszawski pseud. „Topacz”, Zawiszak, łącznik Harcerskiej Poczty Polowej, profesor w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie, wykładowca na Politechnice Warszawskiej, autor kilkudziesięciu prac badawczych, odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a dla naszej szkolnej społeczności Przyjaciel, który był z nami od zawsze. Dwa dni przed śmiercią, 28 października, składaliśmy Mu życzenia imieninowe i zapraszaliśmy na coroczne Święto Szkoły, które będziemy obchodzić w połowie listopada …. pierwsze bez Niego, sami…

klepsydra