Wycieczki

kolaż zdjęć z wyjazdu naukowego

W dniach 26 kwietnia – 2 maja 2025 r. odbył się interdyscyplinarny wyjazd naukowy dla uczniów klas trzecich. Wycieczka obejmowała Wiedeń, w którym zwiedziliśmy rezydencję Schonbrunn, galerię sztuki w Belwederze, Muzeum Historii Naturalnej. Spacerowaliśmy po wiedeńskiej Starówce, zajrzeliśmy do monumentalnej katedry św. Szczepana, a wieczorem wjechaliśmy na Kahlenberg, z którego rozciąga się fantastyczna panorama na całe miasto. Z Wiednia pojechaliśmy przez Alpy (cóż za widoki!) aż do Padwy, która nas urzekła Prato della Valle, i dalej na wybrzeże Adriatyku do uroczego miasteczka Gatteo a Mare. Kolejny dzień spędziliśmy we Florencji: obejrzeliśmy Palazzo Vecchio - siedzibę rodu Medyceuszy, gotycką katedrę Santa Maria del Fiore zwieńczoną słynną kopułą zaprojektowaną przez Bruneleschiego, przeszliśmy Mostem Złotników, ale największe wrażenie zrobiło na nas Muzeum Galileusza, w którym znajdują się kolekcje przyrządów astronomicznych, nawigacyjnych, meteorologicznych, którymi posługiwali się naukowcy w dawnych wiekach (m.in. Galileusz). Większość z nich to prawdziwe dzieła sztuki. Popołudniu zwiedzaliśmy Florencje w mniejszych grupach: niektórzy udali się na wycieczkę rowerową, niektórzy wspięli się na Piazzale Michelangelo, skąd rozpościera się wspaniały widok na miasto i rzekę Arno. Następnego dnia prowadziliśmy badania terenowe na plaży w Gatteo a Mare: niektórzy sprawdzali organoleptycznie temperaturę wody w Adriatyku, niektórzy badali właściwości piasku (po kilku dniach intensywnego zwiedzania przydało się kilka godzin relaksu). Ale nawet wtedy czekała na nas niespodzianka: otóż na niepozornym mostku zobaczyliśmy popiersie Cezara, który (prawdopodobnie) właśnie w tym miejscu przekroczył Rubikon mówiąc słynne „alea iacta est”. Popołudnie spędziliśmy w San Marino, które urzekło nas zarówno swoim położeniem, architekturą, jak i pięknymi widokami z jednej strony na Apeniny, a z drugiej na wybrzeże Adriatyku. Nie chciało nam się wyjeżdżać….. Wieczór spędziliśmy w Cesenatico podziwiając port zaprojektowany przez Leonarda da Vinci. Ostatni dzień spędziliśmy w Wenecji wędrując wąskimi uliczkami, przyglądając się uroczym zaułkom oraz gondolom pływającym po Grande Canal. Zdążyliśmy przejść się Mostem Rialto, zerknęliśmy na Most Westchnień i wieczorem wyruszyliśmy w drogę powrotną do Warszawy. Program wyjazdu był bardzo atrakcyjny, różnorodny – każdy z nas już wie, do którego miejsca chce wrócić. Powoli snujemy plany przyszłorocznego wyjazdu….

Projekty / Koła

zdjęcie stacji meteorologicznej na dachu szkoły

W kwietniu na dachu naszej szkoły została zainstalowana nowa stacja meteorologiczna. Stacja jest nowoczesna, rejestruje nie tylko elementy pogody, prezentuje prognozę na najbliższe dni, ale również ma zamontowany miernik pyłu zawieszonego. Serdecznie zapraszamy do śledzenia zmian pogody i zainstalowania aplikacji WeatherLink. Oprócz danych pochodzących z naszej stacji można obserwować pogodę w wielu miejscach na Ziemi.

Aktualności

Maj w pełni, a kasztany — jak co roku — rozkwitły, przypominając nam, że nadszedł czas egzaminów maturalnych.

Drodzy Maturzyści, życzymy Wam dużo spokoju, koncentracji i… połamania piór! Trzymamy za Was mocno kciuki i wierzymy, że poradzicie sobie znakomicie!img 20250504 wa0005

Aktualności

kolaż zdjęć z zakończenia roku klas IV
25 kwietnia 2024 roku pożegnaliśmy uczniów, którzy swoją edukacyjną przygodę w naszej szkole rozpoczęli w 2021 roku. Choć czas minął bardzo szybko, pozostawił po sobie mnóstwo wspomnień, wzruszeń i pięknych chwil, które zostaną z nami na zawsze.
 
Drodzy Absolwenci,
z dumą obserwowaliśmy, jak dojrzewacie, jak stajecie się świadomymi, wartościowymi młodymi ludźmi. Było nam niezmiernie miło towarzyszyć Wam w tej ważnej podróży — wspierać, uczyć i po prostu być obok.
 
Jesteście wyjątkowi i wierzymy, że poradzicie sobie nie tylko na egzaminach maturalnych, ale przede wszystkim — w życiu. Nie bójcie się sięgać po marzenia i iść swoją własną drogą.
 
„Wspaniali ludzie nie powrócą już…” — śpiewa zespół Dżem.
Ale Wasza obecność, uśmiechy i wspólne chwile zostaną z nami na długo.
 
Projekty / Koła

483188386 1193740125457335 2533665780737502655 n

Nasz projekt odpowiada na problem braku dostępu do edukacji z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci z niepełnosprawnościami. Dzieci te, ze względu na różne bariery, często są wykluczone z tradycyjnych kursów pierwszej pomocy. Problem dotyczy milionów dzieci na całym świecie, zarówno w krajach rozwijających się, jak i rozwiniętych, gdzie programy edukacyjne nie uwzględniają ich potrzeb. Główne przyczyny to brak dostosowanych materiałów, stereotypy o ich niezdolności do udzielania pomocy oraz wysokie koszty dostosowania programów. Skutkiem jest brak kluczowych umiejętności ratowania życia i poczucie bezradności. Nasz projekt poprzez dostosowane warsztaty uczy dzieci zasad pierwszej pomocy, zwiększając ich samodzielność i pewność siebie w sytuacjach kryzysowych. Inicjatywa przełamuje stereotypy, wspiera opiekunów i poprawia bezpieczeństwo, tworząc bardziej inkluzywne społeczeństwo.

Projekty / Koła

Kolaż zdjęć przedstawiający prelegentów na festiwalu nauki

W tym roku Festiwal Nauki w naszej szkole odbył się 26 i 27 marca. Festiwal organizujemy co roku. W te dwa marcowe dni mieliśmy przyjemność podziwiać w naszej szkole na spotkaniach z uczniami bardzo interesujących gości.  Zdobywca dwóch biegunów i licznych szczytów górskich Pan Jan Mela pokazał nam, że :”  ”Niemożliwe„ to tylko wymówka- jak przekraczać własne granice”. Jan Sikora (absolwent naszej Szkoły, założyciel i prezes platformy cashbackowej Plente)  przekonywał, że umysły są jak spadochrony, działają tylko otwarte. Pan Robert Wójcik mówił o stosowaniu prawa w codziennych sytuacjach. Pan Rafał Maćkowiak opowiadał o swoich bardzo egzotycznych podróżach. Pani dr Kinga Rzeszotarska  ( anestezjolog) i Pan dr Joachim Budny ( psychiatra) niezmiernie ciekawe opowiadali o swojej pracy z pacjentami. Fizyków i nie fizyków porwał prof. Piotr Fronczak (P.W.) wykładem „Fizyka jest wszędzie”, mówiąc  o zastosowaniach fizyki w dziedzinach bardzo od niej odległych. Pan Jędrzej Baran przyszedł na spotkanie z nami, odrywając się od projektowania okołoziemskich satelitów. Pani Katarzyna Gawlik pokazała humanistom, jak ona jako socjolog, wykorzystuje IT. Prezentowali się również uczniów. Uczestnicy koła fizycznego prezentowali eksperymenty, które były wynikiem ich zajęć. Prezentacje połączone były z rozstrzygnięciem VI Szkolnego Konkursu Fizycznego w kategorii „Eksperyment”.   Na korytarzu zorganizowano wystawę zdjęć zjawisk fizycznych. Były to prace złożone w ramach wspomnianego wyżej konkursu fizycznego, ale w kategorii „Fizyka w fotografii”.   Koło biologiczne pokazywało eksperymenty swoich uczestników.

 Festiwal zakończył Szkolny  Finał Debat Oksfordzkich.

Dwa dni pracy naszej szkoły-wspaniałe i ciekawe.

Projekty / Koła

Jesteśmy licealistami i pasjonatami polskiej historii. Chcemy rozpowszechniać ważne wydarzenia z naszej historii, aby nie została ona zapomniana. Z okazji 1000 lecia koronacji Bolesława Chrobrego przygotowaliśmy ciekawe materiały edukacyjne m.in. wywiady z profesorami. Współpracowaliśmy z wieloma znanymi miejscami takimi jak Muzeum Historii Polski. Zachęcamy do zajrzenia na nasze media społecznościowe:
 
https://m.youtube.com/ @Projekt1000lecie
Projekty / Koła

bez nazwy
W dniach 24-28 marca 2025 grupa uczniów naszej szkoły gościła w swoich domach i w Warszawie uczniów ze szkołyKGS (Kooperative Gesamtschule) z miejscowości Halle z Niemiec. Nasi goście przybyli wraz z wychowawcą Panem Torsten z rewizytą w ramach polsko-niemieckiej wymiany uczniowskiej zorganizowanej przez Panią Katarzynę Hapońską.
Uczniowie wraz z opiekunami spędzili wspólnie cztery intensywne dni. Rozpoczęliśmy od przyjęcia gości w naszych domach, natomiast oficjalne powitanie miało miejsce we wtorkowy poranek w murach naszego liceum z udziałem dyrektora szkoły.
Oprowadziliśmy gości prezentując naszą szkołę wraz ze strefą relaksu i zapleczem sportowym. Uczniowie niemieccy wzięli udział we wtorek w lekcjach z języka angielskiego i hiszpańskiego. W środę natomiast zaczęli dzień od warsztatów z maturzystami, podczas których poruszono tematy m.in. tradycji, czasu wolnego, atrakcji turystycznych oraz systemów szkolnych.
Prezentację naszego miasta rozpoczęliśmy z wysokiej perspektywy tarasu widokowego 30go piętra Pałacu Kultury i Nauki i udaliśmy się na spacer wzdłuż Nowego Światu w kierunku warszawskiej Starówki. W kolejnych dniach zwiedzaliśmy wspólnie ważne miejsca pamięci Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Polin Muzeum Historii Żydów Polskich.
Pokazywaliśmy naszym rówieśnikom ciekawe miejsca Centrum Nauki Kopernik i prezentowaliśmy nasze miasto w różnej perspektywy, np. skarpę Starego Miasta od strony Bulwarów Wiślanych spacerując wzdłuż Wisły. W mniejszych podgrupach, mimo kaprysów pogody udało nam się też pospacerować w Łazienkach Królewskich, między Pałacem na Wyspie, a pomnikiem Chopina.
Podczas codziennych posiłków nie zabrakło polskich przysmaków, wspólnie zajadaliśmy się pierogami i poznawaliśmy się nawzajem.
To był intensywny i udany tydzień dla wszystkich uczestników. Naszych gości pożegnaliśmy na Dworcu Wschodnim drobnymi słodkościami ze znanej warszawskiej fabryki czekolady.
Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
img 20250405 wa0013
Projekty / Koła

messenger creation 581373544946388messenger creation 955276956821639
Wiele z was pewnie nie ma jeszcze pojęcia kim chce być w przyszłości. Wybór przyszłego zawodu jest bardzo trudny, bo tak naprawdę, od strony praktycznej, znamy tylko zawody naszych rodziców, a o wielu profesjach nawet nigdy nie słyszeliśmy.
Jesteśmy uczennicami drugiej klasy i chcemy zaproponować wam odwiedzenie naszego profilu na Instagramie, który przybliży wam świat zawodów.
Dowiecie się z niego jakie trudności napotyka w swojej codzienność ratownik medyczny, na jakie zarobki może liczyć operator 112, albo czym zajmuje się rekwizytor.
 
Zapraszamy was też do pisania nam jakie zawody was interesują i czy macie jakieś pytania do przedstawicieli różnych zawodów.
Poniżej znajduje się link do naszego profilu,
Do zobaczenia!
Lidia Suchenek i Julia Łasica