Wycieczki

Wyjazd integracyjny – Mazury 2021

kolaż zdjęć - dzieci podczas występu, na spływie kajakowym, przy ognisku, w autokarze

W dniach 21-24 września 2021 roku odbył się wyjazd integracyjny klas pierwszych.                    We wtorkowy poranek my wszyscy – nowi uczniowie XIX Liceum Ogólnokształcącego – spotkaliśmy się przed szkołą, żeby wspólnie z naszymi Wychowawcami i Nauczycielami wyruszyć na wyczekiwany od pierwszych dni września wyjazd. Pomimo, iż poranek był chłodny, atmosfera była gorąca. Podczas pierwszych dni , wspólnie spędzonych w naszym Liceum, nawiązaliśmy już pierwsze znajomości. Kiedy nadszedł dzień wyjazdu, nie mogliśmy doczekać się tych wszystkich atrakcji, o których czytaliśmy w programie i rozmawialiśmy na przerwach. 

Wsiedliśmy do czekających na nas autokarów i wyruszyliśmy w drogę. Pierwszym przystankiem było Leśne Arboretum Warmii i Mazur im. Polskiego Towarzystwa Leśnego w Kudypach. Arboretum to swego rodzaju ogród botaniczny. Są w nim kolekcjonowane rośliny drzewiaste w celu prezentacji ich piękna i różnorodności. Leśne Arboretum Warmii i Mazur zajmuje się edukacją przyrodniczą oraz prowadzeniem badań naukowych. W budynku Arboretum znajduje się kącik przyrodniczy ukazujący urok tutejszych lasów, ich roślinność i żyjące na ich terenie zwierzęta.

Po przyjeździe do hotelu i zakwaterowaniu w pokojach przyszedł czas na zajęcia poszczególnych klas z Wychowawcami a po obiadokolacji wspólne spotkanie wszystkich uczestników wyjazdu. Była to wspaniała okazja do tego abyśmy poznali się bliżej, porozmawiali na różne, luźne tematy, poznali nowe osoby z innych klas.

Następnego dnia rano, zaraz po śniadaniu, pojechaliśmy do Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. W Planetarium uczestniczyliśmy w odbywającym się pod sztucznym niebem pokazie pod  nazwą „Podróż przez Układ Słoneczny”. Następnie zwiedzaliśmy Obserwatorium Astronomiczne znajdujące się w zlokalizowanej nieopodal, dawnej wieży ciśnień. W pracowniach  Obserwatorium oglądaliśmy różne przyrządy wykorzystywane w astronomii. Widzieliśmy zegar Shortta, który jest najdokładniejszym czasomierzem mechanicznym, jaki kiedykolwiek skonstruowano, a także zegar radiowy, który odbiera sygnały czasu słonecznego.

Po obiedzie wybraliśmy się na spływ kajakowy malowniczą rzeką Łyną. Trasa spływu początkowo biegła wśród pól, wsi i małych miejscowości a następnie przez miasto Olsztyn. Oglądanie miasta z tej perspektywy było ciekawym doświadczeniem. Pomimo jesiennej pogody, spływ kajakowy był fajnym przeżyciem, dostarczył nam wiele radości i był okazją do dobrej zabawy. Wieczorem odpoczywaliśmy w gronie koleżanek i kolegów po pełnym atrakcji dniu.

Kolejny dzień spędziliśmy w Olsztynie. Odwiedziliśmy – znajdujące się w zrewitalizowanym Tartaku Raphaelsohnów – Muzeum Nowoczesności, którego ekspozycja związana jest z rozwojem cywilizacyjnym Olsztyna i jego okolic oraz Zamek Kapituły Warmińskiej, gdzie odnaleźliśmy ślady Mikołaja Kopernika.

Po piątkowym śniadaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną. Po drodze byliśmy w Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce, którego początki sięgają XIV w. Z zapisów i zachowanych przekazów wiemy, że już od średniowiecza do Świętej Lipki udawały się pielgrzymki dla uzyskania odpustu i w nadziei uzdrowienia. Zatrzymaliśmy się również w Gierłoży gdzie zwiedzaliśmy Wilczy Szaniec, wojenną kwaterę polową Adolfa Hitlera, w której spędził on około 800 dni i skąd koordynował atak na ZSSR. To tutaj 20 lipca 1944 roku doszło do nieudanego zamachu na przywódcę III Rzeszy.

Do Warszawy wróciliśmy wieczorem. Nieco zmęczeni ale pełni wrażeń i w świetnych humorach. To był wspaniały wyjazd, który na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy Dyrekcji i Nauczycielom naszego Liceum, którzy byli zaangażowani w przygotowanie i organizację wyjazdu a szczególnie Tym, którzy spędzili wspólnie z nami te kilka niezapomnianych dni.