Wycieczki

Widoki na wyzwolenie w Muzeum Narodowym

widoki na wyzwolenie

Dnia 13.02.2018r. klasa IB uczestniczyła w zajęciach z cyklu prowadzonego przez Muzeum Narodowe. Tematem minionego spotkania było Widoki na wyzwolenie - na styku sztuki i idei. 
Cała lekcja muzealna została wykorzystana na omówienie zagadnienia patriotyzmu w sztuce malarskiej od czasu III rozbioru Rzeczpospolitej Obojga Narodów,począwszy od Jana Matejki, który to rozpoczął wyżej wymieniony temat i przekazał swoje poglądy uczniom, do których to należeli między innymi Stanisław Wyspiański i Jacek Malczewski.
Spotkanie płynnie lawirowało wśród dziejów polskiego malarstwa patriotycznego. Prowadzący zręcznie przechodzili do kolejnych kwestii, co podtrzymywało istotę ich ciągłości i nierozerwalności w historii. Swoją ciekawością i strukturą nie pozwalało na ani na chwilę odejścia myślami od rozważanych zagadnień.
Omówionym zagadnieniom romantyzmu (bo w tym duchu tworzył Matejko), Młodej Polski i Polski XX wieku w sztuce i literaturze, oprócz obrazom takim jak Pałuby na Plantach tańczące Wyspiańskiego, czy Autobus Wojciecha Linke, towarzyszyły inscenizacje, wykonywane przez prowadzących spotkanie. Warto zaznaczyć, że swoje kwestie znali na pamięć, wykazywali się perfekcyjną dykcją i intonacją, więc nie będzie zdziwieniem, gdy zaznaczę, że na co dzień pracują oni jako aktorzy teatralni. Na pozytyw wychylało się także zaangażowanie uczniów w niektóre z tych inscenizacji, by i oni mogli wczuć się lepiej w role chociażby Panny Młodej czy rycerza z Wesela.
Była to już druga lekcja muzealna IB w tym miejscu. Zaskoczeni jej innym sposobem prowadzenia niż poprzedniej, z ochotą myślą o następnych spotkaniach w Muzeum Narodowym, zastanawiając się nad ich tematyką, gdyż ta prezentowana tutaj, jest trudna do odgadnięcia, przez jej stosunkową rzadkość występowania na innych tego typu zajęciach.