Spacer poświęcony Annie Świrszczyńskiej

2018 19 kolaż spacer śladami świrczyńskiejÓsmego grudnia 2018 roku, w sobotę, z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, odbył się tematyczny spacer poświęcony polskiej poetce - Annie Świrszczyńskiej (1909-1984), autorce zarówno utworów dla dzieci i młodzieży, tekstów scenicznych, jak i wierszy powstańczych. Świrszczyńska urodziła się i wychowała w Warszawie, a w Powstaniu była sanitariuszką. Po wojnie, do śmierci, mieszkała w Krakowie.

Na wycieczkę przybyli przedstawiciele młodego oraz starszego pokolenia. Nie zabrakło także naszych czworonożnych przyjaciół. Mieliśmy ogromne szczęście, ponieważ swoją obecnością zaszczyciła nas uczestniczka Powstania Warszawskiego, Zofia Czekalska, która z miłą chęcią uzupełniała słowa przewodniczki.

Spacer zaczęliśmy przy cukierni Emila Wedla na ul. Szpitalnej 8. Pierwszym naszym przystankiem był Prudential, o który podczas Powstania walki toczył Batalion „Kiliński”. Następnie oddaliśmy hołd członkom tego zgrupowania, zapalając znicz pod poświęconą im płytą pamiątkową. Później przeszliśmy obejrzeć plan kanału łączącego Śródmieście ze Starym Miastem. Wiele też dowiedzieliśmy się o osiągnięciach literackich Świrszczyńskiej oraz wysłuchaliśmy jej bajek dla dzieci. Na koniec udaliśmy się pod budynek, w którym mieściła się szkoła poetki. Całej wycieczce towarzyszyły wiersze Anny Świrszczyńskiej, jej relacje z Powstania Warszawskiego.

Spacer był bardzo udany. To wspaniały pomysł organizować przechadzki śladami wielkich oraz mało znanych Polaków. Takie wycieczki to żywa lekcja historii przeprowadzona w nietypowy, ale zapadający w pamięć sposób.

- Weronika Kilian kl. IB