Klasa III B wraz z profesor Justyną Pełką i prof. Urszulą Antuszewicz zrealizowała z uczniami Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Madrycie projekt poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. W dniu 18 października 2024 r. w siedzibie szkoły w Madrycie nasi uczniowie wzięli udział w gali, na której zaprezentowane zostały efekty projektu: wystawa szkoły w Hiszpanii na temat losów wojennych emigrantów z Polski – członków podziemia niepodległościowego i uczestników Powstania Warszawskiego – którzy osiedlili się w Hiszpanii po 1945 roku oraz prezentacja naszych uczniów na temat okupacji Warszawy widzianej oczami hiszpańskiego dyplomaty – księcia de Parcent, przebywającego w Polsce w czasie wojny, autora książki „Dramat Warszawy”.
Galę uświetniła swą obecnością pani Patrycja Domejko-Kozera - konsul RP w Madrycie, prof. Grzegorz Bąk z Instytutu Filologii Słowiańskiej na Uniwersytecie Complutense w Madrycie, przedstawiciele stowarzyszeń PEGAZ i Poland First to Fight (hiszpańska grupa rekonstrukcyjna). Nad przygotowaniem wystawy w Madrycie czuwała pani Aneta Zawada-Sancha – nauczycielka języka polskiego oraz pan Ernest Kowalczyk – nauczyciel historii i pracownik Instytutu Polskiego w Madrycie.
Wycieczkę do Madrytu dla uczniów klas trzecich z grup języka hiszpańskiego tak zrelacjonowała Zofia Sobiech z klasy III B.
Pierwszy dzień naszego pobytu w Hiszpanii spędziliśmy w Walencji, gdzie mieliśmy okazję m.in. spróbować lokalnych przysmaków, takich jak tortilla de patatas czy paella. Popołudniu do Madrytu dotarliśmy pociągiem, którego prędkość sięgała ponad 300 km/h.
We wtorek zwiedziliśmy centrum Madrytu, w tym Pałac Królewski. Zachwyciły nas jego wnętrza w różnorakich stylach. Świętowaliśmy również urodziny jednego z naszych kolegów z klasy. Tego dnia mieliśmy także dużo czasu wolnego w centrum Madrytu, dzięki czemu nie zabrakło rozrywki.
Następnego dnia naszej wycieczki zobaczyliśmy światowe dzieła sztuki w Muzeum Prado, takie jak “Triumf śmierci” Pietera Bruegla czy “Damy Dworskie” Velázqueza. Pielęgnowaliśmy sportowe zainteresowania naszych uczniów, odwiedzając stadion Realu Madryt. Wieczorem odkryliśmy uroki nocnego życia w Madrycie, które pokazali nam hiszpańscy uczniowie polskiego pochodzenia.
W czwartek z samego rana udaliśmy się do Toledo, pierwszej stolicy Madrytu, aby poznać długą historię tego miasta. Spacerowaliśmy po malowniczych uliczkach i odwiedziliśmy jedną z najpiękniejszych katedr gotyckich w Europie. W późnych godzinach wieczornych, po powrocie do Madrytu zobaczyliśmy modernistyczne obrazy w Muzeum Reina Sofía i mieliśmy okazję wykazać się kreatywnymi umiejętnościami podczas konkursu na najciekawsze zdjęcie zrobione w muzeum.
W piątek odwiedziliśmy Królewską Galerię Sztuki, w której mogliśmy zobaczyć obrazy i artefakty związane z dynastią Burbońską i Austriacką.
W ramach rozrywkowej części wycieczki udaliśmy się do Muzeum Iluzji, gdzie mogliśmy zanurzyć się w świecie nietuzinkowych zjawisk. Popołudniu pojechaliśmy odwiedzić szkołę