Projekty / Koła

Łączymy się z Kamerunem!

kamerun

Nasza  szkoła  XIX LO  bierze  udział  w  międzynarodowym  projekcie  humanitarno-edukacyjnym  pt. Face to Face with the World.  20 listopada 2019  klasa  1dg  uczestniczyła  w lekcji on-line ze szkołą w Kamerunie. W związku  z obchodzonym Jubileuszem 75-lecia naszej szkoły lekcja ta została poświęcona historii naszej szkoły oraz rocznicy wybuchu  Powstania Warszawskiego.  Opowiadaliśmy o trudnej historii Polski, walce o wolność, Powstaniu Warszawskim i początkach naszej szkoły. Opowiedzieliśmy między innymi o przesłaniu jakie skierowali Powstańcy Warszawy do Młodych Polaków w związku z 75 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego:


My, Powstańcy Warszawscy, żołnierze Armii Krajowej, 1 sierpnia 1944 roku podjęliśmy walkę z przeważającymi siłami wroga. Przeciwstawiliśmy się totalitarnemu złu, walcząc o wolną Polskę i jej stolicę. Stanęliśmy w obronie wartości, które dla nas były ważniejsze niż życie. Dziś nie musimy już o te wartości walczyć, ale mamy obowiązek kształtować rzeczywistość, w której będą one stale obecne.
W dniu 75. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pragniemy powierzyć Wam, Młodzi Przyjaciele, pielęgnowanie tych wartości - po to, aby następne pokolenia pamiętały o nich, czerpiąc z nich siłę i inspirację.
Oto wartości, które Wam przekazujemy:
Wolność
Miłość do Ojczyzny
Wierność
Męstwo
Honor
Prawość
Przyjaźń
Tolerancja
Pomoc Słabszym
Sumienność
Zasady te i ideały przyświecały nam nie tylko w czasie Powstania Warszawskiego, ale także przez wszystkie lata naszego życia.
Wierzymy, że będziecie budować świat oparty na tych wartościach.
Wartości, o których mówili Powstańcy, są uniwersalne i warto je promować i przekazywać młodym ludziom na całym świecie, dlatego chcieliśmy podzielić się nimi z uczniami w Kamerunie.
Na zakończenie uczniowie z Kamerunu  wzięli udział w quizie .Klasa 1dg zadała 8 pytań, na które odpowiadali uczniowie z Kamerunu.

My dowiedzieliśmy się, jak wygląda życie i nauka w Kamerunie. W klasie jest 45 uczniów, którzy muszą się zmieścić  w bardzo małej sali. Brakuje pomocy dydaktycznych, przyborów szkolnych, podstawowych rzeczy, które dla nas są oczywiste. Dzieci i młodzież do szkoły przychodzą na piechotę, czasem kilka kilometrów dziennie. Bywa, że są bez śniadania, niektórzy  mieszkają w sierocińcu. Patrząc na ich uśmiechnięte twarze, aż trudno uwierzyć w  ich trudne dzieciństwo .  Zdumiewające, że coś tak małego jak kromka chleba i możliwość nauki potrafi uszczęśliwić i pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość.