Rekomendacje biblioteczne

stacja

Jakub Szamałek jest autorem trylogii kryminalnej z cyklu „Leochares”, za którą otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników. Jest też autorem bestsellerowej serii „Ukryta sieć”. Powieść „Stacja” to „kosmiczny thriller”, którego akcja rozgrywa się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ekspedycji uczestniczą m.in. astronauci ze Stanów Zjednoczonych i Rosji, turystka miliarderka, botanik. Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy dochodzi do tajemniczej awarii, która zwiększa niepokoje, napięcia, brak wzajemnego zaufania wśród załogi. „Kiedy zamknie się dwóch mężczyzn w kabinie o wymiarach pięć i pół na sześć metrów i zostawi ich tam na dwa miesiące, zapewnione są wszystkie warunki konieczne dla morderstwa”. Nie bez powodu właśnie tym cytatem zaczyna się ta powieść… (opis na podstawie „Lubimy czytać”)

 

 

 


ten się śmieje kto ma zęby

Laureatka Nagrody Literackiej Nike 2023
 

Ten się śmieje, kto ma zęby. Powieść jednej z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarek. Zyta Rudzka w zachwycającej niekonwencjonalną formą powieści po raz kolejny śmiało eksperymentuje z językiem i urzeka oryginalnym, bezkompromisowym stylem. Historia małżeństwa fryzjerki męskiej i dżokeja. Wera i Karol przeżyli ze sobą całe życie. Od dostatku do biedy. Teraz Wera chodzi po starych miłościach, żeby załatwić mężowi buty do trumny. Trudno o dobre buty dla nieboszczyka. Rudzka w swoim charakterystycznym ostrym stylu oraz z poczuciem humoru przedstawia portret kobiety silnej i drapieżnej, która nigdy nie składa broni.

(opis za empik.pl)

 

 

naprawić przyszłość

 

Naprawić przyszłość” to najnowsza publikacja,  której autor zastanawia się nad przyszłością ludzkości, analizując najgłośniejsze prace naukowe i popularyzatorskie ostatnich lat,  społeczne debaty, jak również poradniki dietetyczne. Ukazuje dwie przeciwstawne sobie opcje technooptymizm i technopesymizm. Pierwsza proponuje wiarę w postęp bez zastrzeżeń a druga powrót do wyidealizowanej przeszłości lub ponury katastrofizm. Czy istnieje jakieś inne wyjście? Autor przekonuje, że tak. Krok po kroku, z lekkością i dowcipem pokazuje, jak wyznawcy obu wielkich narracji mylili się w kluczowych kwestiach dotyczących ekologii, medycyny, rewolucji agrarnej i rozwoju technologii. To jednak nie tylko fascynująca lektura o opowieściach, ale też praktyczna instrukcja tego, jak nie dać się złapać w pułapki przebrzmiałych sposobów tłumaczenia świata. I jak opowiadać o nim tak, aby ludzkość miała szanse na przetrwanie.

 

 

 

 
sketchnoting

 

Najskuteczniej uczymy się poprzez praktykę, a "Sketchnoting. Kompletnie inny sposób notowania" daje nam ku temu mnóstwo okazji. To nie jest zwykła książka, a raczej kompendium wiedzy połączone z zeszytem ćwiczeń. Wszystko to jest wzbogacone licznymi rysunkami, ikonkami, wskazówkami i przykładami. Aż szkoda, że ta publikacja ma tylko nieco ponad 200 stron. Autorka w prosty i zrozumiały sposób komunikuje się z czytelnikiem za pomocą słów i prostych obrazków. Uczy, jak łączyć jedno z drugim oraz, w jaki sposób dodawać do tego kolory, by wszystko było czytelne. Wbrew częstym obawom, żeby zacząć przygodę ze sketchnotingiem nie trzeba umieć rysować. Wystarczą kropki, koła, proste kreski i fale, z których to mogą powstać niezliczone ikonki. Autorka pokazuje krok po kroku jak narysować poszczególne symbole. Ostrzeżenie! Taki sposób notowania potrafi naprawdę zmienić podejście do nauki! (recenzja z bloga nakanapie.pl)

 

 
warszawa stracone miasto

 

Warszawa - Stracone miasto to podręcznik gry fabularnej ( 7. edycji Zew Cthulhu), który przeniesie Cię do Warszawy lat 20. i 30. XX wieku.

Co jest w nim wyjątkowego?

To pierwszy w całości polski podręcznik do Zewu Cthulhu napisany przez znanych polskich autorów. Zawiera scenariusze: Kto ma oko na dzieci?, Dojrzeli do żniwa, Odliczanie do nieskończoności, można je rozegrać jako oddzielne przygody lub jako kampanię Krew Dzieci Warszawy.

  • Wciągający, pełen przydatnych informacji i ciekawostek opis Warszawy dwudziestolecia międzywojennego wraz z nowymi zawodami, organizacjami dla Badaczy, opisami dzielnic oraz biogramami sławnych osób zamieszkujących miasto.
    Pełen szaleństwa i grozy rozdział poświęcony mitom Cthulhu i warszawskim kultom, a także specjalnemu wydziałowi polskiego wywiadu, który zajmuje się ich zwalczaniem.
  • Piękne ilustracje fantastycznych polskich artystów: Martyny Starczewskiej, Anny Jarmołowskiej-Goryńskiej oraz Adama Biszewskiego.

(opis wydawcy)