Książkowe rekomendacje

Drodzy czytelnicy!

Liczne nowości już na półkach szkolnej biblioteki!

Nasze rekomendacje chcemy rozpocząć polecając Wam coś z dziedziny sztuki, ornitologii ale też szczyptę poezji i jeszcze komiks a w zasadzie  powieść graficzną.

okładka książki
Odwiedzając muzea czy podziwiając zabytkowe budowle, nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego ile tajemnic mogą one skrywać. W zasadzie każde dzieło jest tajemnicą. W jakim celu   wizerunek ludzkiego mózgu znalazł się na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej? Czy Carravagio na 300 lat przed Louisem Daguerrem wynalazł fotografię? Jaki sekret skrywa Dama z gronostajem – najsłynniejszy obraz z polskich zbiorów i dokąd naprawdę prowadzą słynne romańskie Drzwi Gnieźnieńskie? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w książce Tajemnice dzieł sztuki Joanny Łenyk-Barszcz i Przemysława Barszcza. opis pochodzi od wydawcy

 

 

okładka książkiJak ptaki dbają o zdrowie i urodę? Które gatunki zażywają narkotyki? Czy istnieją rośliny polujące na ptaki? Ornitolog Adam Zbyryt obnaża te ptasie zwyczaje, które jakoś nie trafiły do szkolnych podręczników. Na szczęście zafascynowały niejednego naukowca, a w opowieściach autora dodatkowo – nomen omen – dostały skrzydeł!  Autor przedstawia nieznane fakty  i ciekawostki, opisuje nietypowe zachowania i zwyczaje. Ta książka jest połączeniem doskonałego doboru fascynujących tematów, rzetelnych naukowych źródeł (bogata bibliografia!), żmudnego researchu oraz własnej wiedzy i doświadczenia ornitologa, który z zapałem prowadzi obserwacje terenowe. Jest napisana ciekawym, gawędziarskim stylem, dzięki czemu czyta się ją jednym tchem. Została też pięknie wydana a każdy rozdział uzupełniają kolorowe fotografie opisywanych ptaków. Tylko brać i czytać! (opis na podstawie inf. z bloga crazynauka.pl)

 

okładka książkiOjczyzną HAIKU jest Japonia. To gatunek miniatury wywodzący się z poezji starojapońskiej, który stał się synonimem krótkiego wiersza, często traktowanego niepoważnie. W powszechnym odbiorze często mylony jest z aforyzmem, fraszką, nieskomplikowaną poetycką zabawą. Klasyczne haiku to gatunek tak bardzo związany z językiem japońskim i kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni, że wszelkie miniaturki poetyckie powstające w innych językach i kręgach kulturowych określa się mianem haiku-images. To bardzo osobiste, pozbawione rymów, zmysłowe i nastrojowe wiersze, w których odkrywa się, dzieli i pokazuje. Zawsze zwięźle, rzeczowo, czasem dowcipnie, z jakąś puentą. Utwory te pozwalają na ucieczkę od zalewającego nas nadmiaru informacji, na skupienie i wyciszenie. Przyciągają ascetyzmem języka i prostotą formy. Na szkolną biblioteczną półkę z poezją trafił ten wybór wierszy klasycznych japońskich twórców. (oprac. na podstawie inf. z tekstów  dotyczących  haiku w Forum poetyki nr 14/2018 oraz na Culture.pl)


okładka książkiRok 1984 powieść graficzna - komiksowa adaptacja jednej z najważniejszych powieści XX w., która przyniosła Orwellowi literacką nieśmiertelność. Jego twórczość wywarła duży wpływ na współczesną kulturę   i weszła do światowych kanonów literackich. To powieść o utracie wolności. O życiu w strachu i kłamstwie. To książka o tym jak niewielu potrafi zawładnąć wieloma. Dzięki sugestywnej, wciągającej adaptacji Fido Nestiego, wizja dystopijnego arcydzieła George'a Orwella zapewnia młodym czytelnikom nową perspektywę odkrywania tej kultowej już historii , nadal tak wstrząsająco aktualnej.   (na podstawie opisu wydawcy)