IA na Cmentarzu Powązkowskim

 2018 19 ia powązki

            Dnia 30 października klasa Ia wraz z panią profesor Agnieszką Parzóch wybrała się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, aby odwiedzić mogiły zasłużonych Polaków poświęcić im chwilę refleksji i zadumy.

            Zwiedzanie cmentarza rozpoczęliśmy od grobu Marka Kotańskiego, znanego z działalności charytatywnej na rzecz osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków i ludzi bezdomnych oraz nagrobku Jadwigi Zarugiewiczowej - matki orlęcia lwowskiego, która wybrała trumnę bezimiennego żołnierza do tworzonego Grobu Nieznanego Żołnierza.

            Na trasie naszego spaceru zatrzymywaliśmy się przy grobach znanych ludzi, takich jak: Jerzy Kulej - najwybitniejszy polski bokser, Piotr Nurowski - prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Danuta Szaflarska - aktorka filmowa i teatralna, Grzegorz Miecugow - dziennikarz, Olga Jackowska - piosenkarka, Jacek Kaczmarski - poeta, kompozytor i piosenkarz, Kazimierz Deyna - piłkarz, król strzelców Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku, Kamila Skolimowska - mistrzyni olimpijska w rzucie młotem, Jan Machulski - aktor i reżyser, Zbigniew Religa - kardiochirurg i minister zdrowia, Kazimierz Górski - piłkarz i trener reprezentacji Polski, Waldemar Milewicz - dziennikarz, reporter i korespondent wojenny, Zofia Nałkowska - pisarka i publicystka, Julian Tuwim oraz Jan Brzechwa - poeci, Mira Zimińska-Sygietyńska i jej mąż Tadeusz - twórcy zespołu Mazowsze, płk Ryszard Kukliński i wielu innych.

            Zobaczyliśmy kwatery żołnierzy, którzy walczyli w polskich powstaniach, a także I i II wojnie światowej. Nie zapomnieliśmy odwiedzić bohaterów Powstania Warszawskiego, wśród nich bohaterów książki Kamienie na szaniec, a przy pomniku zgrupowania Armii Krajowej Radosław oddaliśmy cześć poległym i zapaliliśmy znicz.

            Spacerując, zwróciliśmy uwagę na symboliczne miejsca pamięci m.in. Gloria Victis (chwała zwyciężonym), który upamiętnia żołnierzy walczących podczas II wojny światowej, pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej oraz dolinkę katyńską, utrwalającą pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej. Dziś już wiemy, że o wolność trzeba walczyć, ponieważ nie jest dana raz na zawsze, a Cmentarz Wojskowy na Powązkach jest żywym podręcznikiem historii naszego narodu.

-Kamil Biernacki.