Varsavianistyczna szkoła

23600713 800390983479514 2025930006 o

Dnia 13 listopada 2017 roku w ramach realizacji programu „Varsavianistyczna Szkoła” odbył się wykład pt. „Powstanie Styczniowe 1863, ostatni romantyczny zryw Polaków”. Wzięło w nim udział 8 uczniów z naszej szkoły. Spotkanie miało miejsce w Szkole Podstawowej nr. 322 na Ursynowie, o godz. 1700 . Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy wykładowcy p. Michała Rybaka, który z zaangażowaniem opowiadał nam o tym patriotycznym działaniu. Poznaliśmy m.in. okoliczności tego wydarzenia, przyczynę wybuchu, na jakie orientacje byli podzieleni Polacy, wszystkich dyktatorów powstania oraz jego skutki. Dowiedzieliśmy się, jakie uczucia towarzyszyły Polakom w tym czasie i byliśmy pod wrażeniem ich postawy. Na bieżąco notowaliśmy najważniejsze informacje. Po godzinie wykład się skończył, zadowoleni ze zdobytych wiadomości spokojnie wróciliśmy do domów.

30 października zainteresowani tematem uczniowie (pod opieką nauczycieli) mieli okazję uczestniczyć w pokazie filmu „Azyl”, zorganizowanym w kinie Atlantic. Projekcja była połączona ze spotkaniem z jednym z ocalonych przez małżeństwo Żabińskich – Moshe Tiroshem – który jako kilkuletnie dziecko ukrywał się kilka miesięcy w willi warszawskiego zoo. Teraz prawie osiemdziesięcioletni mężczyzna przez godzinę opowiadał o swoim losie w czasie wojny i po jej zakończeniu. Dla wszystkich widzów słowa i postawa Gościa były niezwykłą lekcją nie tylko tolerancji, pokory i optymizmu, ale przede wszystkim człowieczeństwa. 

spacer

22 czerwca 2017 roku,szkoła zorganizowała grę terenową dla uczniów klas pierwszych. Ok godziny 9.00 zebraliśmy się przy wejściu do Parku Łazienkowskiego, gdzie już na nas czekali nauczyciele z przygotowanymi materiałami.
Uczniowie podzielili się na pięcioosobowe grupy, a każda z nich dostała po jednej karcie pracy.
Zadania wymagały znajomości Warszawy i orientacji w terenie. Trasa, którą należało przebyć, obejmowała odcinek od Łazienek Królewskich do Starego Miasta przez Aleje Ujazdowskie i Krakowskie Przedmieście.
Podane pytania dotyczyły zagadnień od geograficznych, przez historię sztuki do historii powszechnej.
Gra terenowa okazała się miłym zwieńczeniem przemijającego roku szkolnego 2016/2017 tym bardziej, że dopisała również pogoda

odznakalux

Dnia 16 października 2017 roku  o godzinie 17 uczennice z klasy Ic (Ania i Weronika) uczestniczyły w historycznym wykładzie na temat Księstwa Warszawskiego. Wykład odbywał się w Szkole Podstawowej nr 322, im. Jana Brzechwy na Ursynowie. Spotkanie trwało godzinę, jednak prowadzący zdążył dokładnie przybliżyć historię Polski w latach 1807-1815. Opowiedział o kilku ważnych postaciach, takich jak: Tadeusz Kościuszko i książę Józef Poniatowski. Te informacje na pewno przydadzą nam się w szkole na lekcjach historii.

mn

W czwartek, 12 października byliśmy w Muzeum Narodowym na lekcji z cyklu „Matura to sztuka”, która miała za zadanie pomóc nam lepiej przygotować się do matury ustnej  z języka polskiego. Na zajęciach uczyliśmy się, jak prawidłowo opisywać obrazy, na co zwrócić uwagę oraz co może nam pomóc we właściwej interpretacji dzieła. Tematem naszych zajęć był motyw vanitas. Omawialiśmy dzieła Jacka Malczewskiego: Thanatos oraz Śmierć, portrety trumienne oraz martwe natury – Deser Willema Claesza Hedy i Kwiaty Abrahama Mignona . Karty pracy, które otrzymaliśmy, zawierały dodatkowe źródła kulturowe (wiersze, fragmenty pamiętników), dzięki czemu nasze wypowiedzi były pełne i wyczerpujące.
  Wszyscy wyszliśmy bardzo zadowoleni i pewniejsi swojej umiejętności interpretacji  obrazów.
Wiemy, że te zajęcia pomogą nam na maturze ustnej i osiągniemy dzięki nim bardzo dobre wyniki.