Aktualności

80lat

Z okazji Jubileuszu 80-lecia utworzenia naszej Szkoły serdecznie zapraszamy absolwentów i nauczycieli na spotkanie, w czasie którego będzie można skosztować różnych potraw w specjalnie przygotowanych przez klasy czwarte „warszawskich kawiarenkach”.

Zapewniamy kawę, herbatę i miłą atmosferę oraz moc wspomnień wywołanych oglądaniem kronik z pięknych lat szkolnych.

Będzie możliwość zakupienia szkolnych gadżetów pamiątkowych (krawaty, apaszki, torby, znaczki absolwenta, publikacja jubileuszowa). Dochód uzyskany w kawiarenkach zasili konto maturzystów.

Projekty / Koła

kolaż zdjęć uczniów na tle róznych ważnych miejsc w Hiszpanii

Klasa III B wraz z profesor Justyną Pełką i prof. Urszulą Antuszewicz zrealizowała z uczniami Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Madrycie projekt poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. W dniu 18 października 2024 r. w siedzibie szkoły w Madrycie nasi uczniowie wzięli udział w gali, na której zaprezentowane zostały efekty projektu: wystawa szkoły w Hiszpanii na temat losów wojennych emigrantów z Polski – członków podziemia niepodległościowego i uczestników Powstania Warszawskiego – którzy osiedlili się w Hiszpanii po 1945 roku oraz prezentacja naszych uczniów na temat okupacji Warszawy widzianej oczami hiszpańskiego dyplomaty – księcia de Parcent, przebywającego w Polsce w czasie wojny, autora książki „Dramat Warszawy”.

Galę uświetniła swą obecnością pani Patrycja Domejko-Kozera - konsul RP w Madrycie, prof. Grzegorz Bąk z Instytutu Filologii Słowiańskiej na Uniwersytecie Complutense w Madrycie, przedstawiciele stowarzyszeń  PEGAZ i Poland First to Fight (hiszpańska grupa rekonstrukcyjna). Nad przygotowaniem wystawy w Madrycie czuwała pani Aneta Zawada-Sancha – nauczycielka języka polskiego oraz pan Ernest Kowalczyk – nauczyciel historii i pracownik Instytutu Polskiego w Madrycie.

Informacje o konkursach

publikacja1

Wielu artystycznych wzruszeń dostarczyli uczestnicy środowych przesłuchań 6.edycji Warszawskiego Konkursu Testament poległych zgromadzonej na szkolnej sali gimnastycznej publiczności. Jury niemałym wysiłkiem i po żarliwych dyskusjach udało się wyłonić zwycięzców tych zmagań w 2 kategoriach:

RECYTACJA

I m. Anna Rębacz ( XIX LO im. Powstańców Warszawy)

II m. Maksymilian Wester ( Zespół Szkół Łączności)

III m. Hanna Wiktorowska (21. Społeczne LO im. J. Grotowskiego)

INSCENIZACJA POETYCKA

I m. zespół międzyszkolny (Łucja Kwiatkowska, Aniela Krakowska, Aleksanrda Drożdż, Zofia Ostrowska z XIX LO oraz Piotr Kończyk z ZS Elektronicznych i Licealnych i Kamil Grzywacz z ZS nr 28);

II m. zespół absolwentów XIX LO (Julia Krzesińska, Karolina Styk i Bartosz Adamski)

Jury postanowiło nie przyznawać III miejsca z powodu braku wyraźnego faworyta i wyrównanego poziomu pozostałych drużyn.

Jednocześnie w uznaniu śmiałości najmłodszej uczestniczki konkursu jury przyznało wyróżnienie Klaudii Kiedrzyńskiej uczennicy kl.8 SP 173 im. Górników Polskich.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy rezultatów wysiłku mierzenia się z niełatwą tematyką i formą konkursu oraz przełamania bariery tremy przed publicznym występem.

Sport

kolaż zdjęć z naszymi wioślarzami

W miniony weekend zdobyliśmy aż dwa srebrne medale dla naszej szkoły!

W sobotę wystartowaliśmy w tradycyjnych regatach UW-PW, gdzie po zaciekłym boju naszej osadzie w składzie:

sternik: Celina Glińska

Krzysztof Szulc

Szymon Zakrzewski 

Antek Adamowicz 

Marek Szlachetka 

Mikołaj Wąsowski 

Michał Korniowski 

Anatol Frąckiewicz 

Oliwier Juściński 

udało się stanąć na drugim stopniu podium, pokazując tym samym, że nadal mocno trzymamy się w stawce najlepszych wioślarzy w Warszawie!

 

W niedzielę natomiast odbyły się regaty Warsaw River Race na kanale żerańskim, na nieco dłuższym dystansie. Tego dnia skład prezentował się następująco:

sternik: Kinga Dębowska

Krzysztof Szulc

Szymon Zakrzewski 

Antek Adamowicz 

Marek Szlachetka 

Franek Bralczyk 

Michał Korniowski 

Anatol Frąckiewicz 

Oliwier Juściński

Powstańcza ekipa ukończyła wyścig na drugim miejscu, uciekając osadzie Władysława IV o długość łodzi.

Liczymy na dalsze sukcesy i równocześnie zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do dołączenia do osady wioślarskiej!

Osada XIX LO Powstańców Warszawy

Aktualności

kolaż zdjęć z odsłonięcia muralu

Dnia  2 października 2024 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu na ścianie XIX Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Warszawy w Warszawie. Mural powstał z okazji 80-lecia Powstania Warszawskiego w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Dumni z Powstańców”. Projekt, autorstwa uczennicy Antoniny Kani z klasy 4c, został wybrany do realizacji spośród ponad stu prac nadesłanych na konkurs.

W  uroczystości odsłonięcia muralu uczestniczył między innymi Powstaniec Warszawski Jan Antoni Witkowski ps. „Jaś”, Przewodnicząca Rady Dzielnicy pani Bożena Manarczyk, Zastępcy Burmistrza pani Bożena Przybyszewska i pan Łukasz Polinceusz, przedstawicielka Wydziału Oświaty i Wychowania pani Wioletta Pobocha, Prezeska Wspólnoty Mieszkaniowej „Waszyngtona” pani Anna Krygier, uczniowie zaprzyjaźnionych szkół oraz mieszkańcy.  Wydarzeniu towarzyszyła rekonstrukcja walk przygotowana przez uczniów szkoły oraz gra terenowa dla klas pierwszych „Śladami Powstania Warszawskiego” zorganizowana we współpracy z CLXIX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi  im. Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944.

Wycieczki

kolaż zdjęć kasy 2e podczas wyjazdu

24 września klasa 2E wyjechała do Poniku (Jura Krakowsko-Częstochowska), by wziąć udział w czterodniowych warsztatach prowadzonych przez instruktorów z Centrum Przygody.

W swoim folderze napisali oni: „Filozofia i misja Centrum Przygody polega na jak największym angażowaniu i jak największej aktywizacji dzieci i młodzieży, dlatego kładziemy nacisk na wspólne działania, nie serwujemy natomiast «gotowych atrakcji na zasadzie szwedzkiego stołu». Młodzież nie tyle uczestniczy w przygodzie, co ją tworzy, sporo się przy tym ucząc. Wszystkie zajęcia oparte są na pedagogice przeżyć, której hasłem przewodnim jest «nauka przez doświadczenie». Jej nieodzownym elementem jest «transfer», czyli forma przeniesienia doświadczeń pochodzących z przygód na bardziej przyziemne sfery życia (np. jeśli dałem radę wspiąć się na skałę pomimo strachu, to z czym sobie jeszcze poradzę?). Dzięki temu młodzież uczy się siebie, a nie jest o sobie nauczana!”.

Sprawdziliśmy!!! Wszystko się zgadza! Tak właśnie było. Budowaliśmy most linowy, wspinaliśmy się na skalne ściany, pływaliśmy pontonami po zalewie, zbieraliśmy drewno i rozpalaliśmy ognisko (bez użycia zapałek czy zapalniczek!). A ponadto: bawiliśmy się w Archery Tag, laserowe nerfy, grę survivalową „Las”, wieczorne gry terenowe itp.

Zakwaterowani byliśmy w „domkach z dykty”, jedliśmy niespecjalnie wyszukane jedzenie, marzliśmy w nocy…, ale wróciliśmy do Warszawy bogatsi o nowe doświadczenia, z pełniejszą wiedzą o sobie samych, bardziej zintegrowani, naładowani pozytywną energią, pogodniejsi i szczęśliwsi! 

I jeszcze na koniec wielkie podziękowania dla naszych opiekunów: p. Jacka Chmielewskiego i p. Pawła Zielińskiego (to naprawdę cud, że „chciało im się chcieć”!).

                                                                                                                          Klasa 2E        

Aktualności

portret Antoniego Fałata

19 września 2024 zmarł Antoni Fałat. Ten wybitny artysta był absolwentem naszej szkoły z rocznika 1962. Dyplom uzyskał w 1969 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był współtwórcą Grupy „Aut” (Aut Pictura Aut Nihil), afirmującej malarstwo figuratywne. Założył w Warszawie Europejską Akademię Sztuk. W swojej pracy zajmował się przede wszystkim malarstwem, ale także rysunkiem, grafiką użytkową i tkaniną. Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach w Polsce, m.in w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Toruniu oraz Galerii Narodowej Zachęta. Ponadto jego dzieła pokazywane były na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w Polsce i na świecie, m.in. w siedzibie ONZ w Genewie (2005) oraz w Parlamencie Europejskim w Brukseli (2015). Za swoją twórczość i działalność pedagogiczną otrzymał m.in. Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W ostatnich latach artysta został odznaczony tytułem Zasłużony dla Warszawy. Pozostanie w naszej pamięci jako twórca, który konsekwentnie realizował w swojej pracy własną odrębną wizję artystyczną.

nekrolog